Hlodavci způsobili milionové škody

Takovou pohromu lesníci v Orlických horách dlouho nepamatují. Hlodavci tam v zimě napáchali milionové škody na mladých listnatých porostech, které při vyšší sněhové pokrývce kompletně ohlodali. Dalšímu přemnožení škůdců mají v budoucnu zabránit sovy. Hraboši či norníci si v zimě nejčastěji vybírali buky, javory a jeřáby, ze kterých okusovali kůru i lýko a tím stromy odsoudili k uschnutí. „Hlodavci se jednou za několik let přemnoží, ale s tím, jak to vypadá letos, jsem se ještě nesetkal. Při vysoké sněhové pokrývce se dostali až k vrškům, takže stromy sežrali odshora až ke kořenům. Jen v Orlických horách půjdou škody určitě do milionů. Vlastníci lesů je musí nejprve spočítat,“ řekl zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Zdeněk Záliš.

„U nás hlodavci napadli hlavně jednoleté až patnáctileté buky. Přemnožení v takové míře dosud nepamatuji,“ potvrdil vedoucí Správy Kolowratských lesů v Rychnově nad Kněžnou Jaroslav Linhart.

Lesníci a ochránci přírody mají nyní dvě možnosti, jak dalšímu přemnožení hlodavců čelit. Přednost dávají takzvané biologické ochraně lesa, což znamená podporování jejich přirozených nepřátel, v tomto případě sov. Druhou variantou je chemický boj pomocí otrávených návnad. „Nyní zkoumáme výskyt sov na našem území a podle výsledků se zaměříme na nejvhodnější druhy, které budeme od příštího roku podporovat zejména vyvěšením budek. Sovy mohou přemnoženou populaci velmi výrazně ztlumit. Použití otrávených návnad je krajní možnost, navíc ty můžeme pokládat jen v některých částech Orlických hor,“ uvedl Záliš. Sovy dokáží počet přemnožených hlodavců výrazně omezit. První výsledky se však podle odborníků objeví až za několik let. Kromě toho je péče o budky náročná.

„Na chemickou ochranu je již pozdě, protože hlavní vlna přemnožení je již zřejmě pryč. Sovy dokáží snížit stavy přemnožených hlodavců až o polovinu, avšak první výsledky se objeví zhruba za sedm let. V části Orlických hor jsme již před lety síť sovích budek instalovali, ale vlastníci lesů později neměli na jejich údržbu. Ta je totiž náročná, budky se musí pravidelně čistit, jinak se tam sovy kvůli parazitům přestanou vracet,“ vysvětlil Miroslav Dusík z hradecké společnosti Ekostrix.

Uhynulé stromy chtějí lesníci postupně znovu vysadit. Vzhledem k jejich stáří a vzrůstu to však bude nákladné. „Nejhorší situace je v místech, kde byly listnaté stromy vysazeny uměle v rámci obnovy přirozené skladby lesa. Tam jsou škody nejvyšší. O podporu chceme požádat ministerstvo zemědělství,“ upřesnil Záliš.

Hrabošů se východočeští zemědělci zatím bát nemusí, přestože v některých oblastech republiky došlo k jejich silnému výskytu. „Situaci sledujeme již od loňska, kdy se rovněž čekala kalamita, ale škody jsme zatím nezaznamenali. V zimě mnoho hrabošů uhynulo, takže k jarní kalamitě nedošlo. Nyní mají dostatek potravy a jsou rozptýleni v přírodě. Další vývoj situace záleží zejména na počasí,“ řekl vedoucí obvodního oddělení Státní rostlinolékařské správy v Hradci Králové František Koldas.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info