Hluboko v jizerskohorských lesích dozrávají bukvice, které jsou nejen výtečnou pochoutkou pro lesní zvěř. Geneticky hodnotné dřeviny jsou také zdrojem kvalitních semen pro další generace.

"Teď je ten správný okamžik, kdy začínají padat plné bukvice, protože se zvýší vlhkost vzduchu a zesílí vítr," vysvětluje lesní správce Miroslav Kortan. Pro pracovníky lesní správy to znamená, že pod vzrostlými buky musí roztáhnout obrovské sítě, které letošní bohatou úrodu zachytí. Jedná se o cílený sběr bukvic v genové základně, který bude sloužit jako velice hodnotný materiál na pěstování bukových sazenic pro obnovu porostů Jizerských hor.

Požadavek školkařů zněl minimálně pět set kilogramů bukvic. "Jeden kilogram představuje zhruba tři tisíce bukvic. Pod jediným stromem může být třicet až padesát kilogramů plodů," říká Miroslav Kortan.

Původní bukové porosty, které byly pro sběr bukvic vybrané, jsou staré sto dvacet až sto šedesát let. Letošní úroda je podle lesního správce obzvlášť bohatá. "Semenný rok se na buku objevuje každých sedm let, z neznámých důvodů se v současné době ale hojná úroda objevuje už každým třetím rokem," dodává Kortan. Spadané plody se po několika dnech sesbírají a čistí sítováním a plavením.

V Jizerských horách se bukvice od pradávna používaly i jako náhražka ořechů.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info