Hospodaření má zachovat původní skladbu lesů a neomezovat turistiku
05.03.2002 | Plzeňský deník
Český les patří mezi devadesát bioregionů v rámci biogeografického členění České republiky. Je jednou z 41 přírodních lesních oblastí vymezených v rámci rozborů růstových podmínek lesů ČR.
Navrhované území, které by mělo být chráněno, se významně dotkne i majetku města Domažlice, který spravují Domažlické městské lesy.
"Téměř šedesát procent námi spravovaných lesů leží v chystané Chráněné krajinné oblasti Český les. Součástí návrhu je už vyhlášená Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy o výměře asi 300 hektarů a do budoucna se připravuje vyhlášení Národní přírodní rezervace Tři znaky. Území obou rezervací se nalézá na kamenitých až skalistých svazích,"
řekl ředitel této organizace Jan Benda. Hlavním motivem ochrany v těchto extrémních lokalitách je zachování přirozených a přírodě blízkých ekosystémů, které jsou mnohými odborníky uznávány jako výjimečná enkláva v rámci tohoto bioregionu a jsou vzorovou ukázkou vývoje lesních ekosystémů. Jedná se o bukové a smíšené smrkobukové porosty s příměsí jedle. Případné vyhlášení CHKO Český les nebude mít vliv na těžbu lesního majetku města i v prvních zónách.
"Výši těžby nám určuje lesní hospodářský plán. A ten předpokládá v příštích 10 -20 letech navýšení těžby o dvacet procent. Hospodaření v rezervacích nám určuje Plán péče. I ten nám umožňuje provádět těžbu dřeva za účelem ochrany lesa proti lýkožroutu smrkovému nebo za účelem obnovy stávajících přestárlých porostů,"
uvedl Benda. Ta se provádí vzhledem k extrémním podmínkám a stupni ochrany tohoto území jemnějšími způsoby. Ředitel Domažlických městských lesů s případným vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Český les souhlasí za předpokladu určitých podmínek. Tou nejdůležitější je zachování všech dosavadních turistických a sportovních aktivit v této oblasti. které spravuje tato organizace.
"Těsně spolupracujeme s ochránci přírody i s se sportovními a turistickými subjekty. Mám za to, že se dají sladit zájmy ochrany přírody s ostatními aktivitami,"
uvedl Benda. V budoucnu by čerchovským lesním masivem měla vést naučná stezka, která by umožnila všem návštěvníkům poznat zdejší překrásnou přírodu, zároveň by ji ale neměla poškozovat a chovat se k ní šetrně.
Další články v kategorii Lesnictví
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům (12.12.2025)
- Novým děkanem Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU byl zvolen Vladimír Gryc (12.12.2025)
- Lidé v Českém ráji kritizují kácení stromů u silnic, podle silničářů bylo nutné (11.12.2025)
- Dřevo z Ruska se dostává do EU prostřednictvím dceřiné společnosti výrobce hraček (11.12.2025)
- TZ AOPK ČR: Zákaz zábavní pyrotechniky ochrání přírodu v nejcennějších partiích Hrubého Jeseníku (11.12.2025)
- K odkladu sporného evropského nařízení o odlesňování přispěla i Potravinářská komora ČR (11.12.2025)
- Ukrajina omezuje vývoz dříví, aby chránila zásoby paliva a materiálu pro armádu (10.12.2025)
- Zpráva o stavu lesa 2024: méně nahodilých těžeb, více přirozené obnovy (10.12.2025)

Tweet



