Houbaři se možná brzy dočkají

Z procházek suchými lesy se zatím houbaři vraceli domů většinou s prázdnými košíky. Nadějí jsou pro ně letní deště posledních dnů. "Záhy bychom se mohli potěšit pestřejší paletou druhů hub. Doufejme jen, že srážky hned nepřestanou, jak tomu bylo loni. Houby totiž vyžadují dostatek vláhy, které je v posledních dvou letech, zvláště v našem blízkém okolí, velmi poskrovnu," říká mělnický mykolog Jaroslav Malý.

Zatím stále prší, kdy by mohly houby začít růst?

Zatím se objevují houby ojediněle, a to na místech, kde se vláha drží nejdéle, například v hlubokých údolích nebo na zastíněných místech podél vodních toků. Na ostatních místech by se měly začít objevovat někdy kolem desátého července, kraj však nesmí opět zasáhnout další vlna veder a musí občas zapršet.

Které houby by měly být nejrychlejší?

Jako první by se měly začít objevovat babky -suchohřib žlutomasý, některé druhy klouzků a holubinek nebo muchomůrka růžovka. Na dřevě se nejdříve setkáme s opeňkou měnlivou, hlívou plicní nebo se sírovcem žlutooranžovým. Pravé hřiby, kozáky, křemenáče a další oblíbené jedlé druhy hub se pravděpodobně objeví o pár dní později.

Na které hříbky se houbaři mohou těšit?

Asi nejlepší pozvánkou by mohl být hřib koloděj. Jedná se o modrající druh hřibu rostoucí pod listnáči, především pod lipami, duby a buky. Někoho možná překvapí, že je to druh vyžadující delší tepelnou úpravu, alespoň 25 minut. Zasyrova je totiž jedovatý, proto jej například ve Velké Británii zařazují k satanovi mezi jedovaté druhy. Kdo ví, třeba Britům vadí, že se na tuto houbu nesmí pít alkohol. Hřib koloděj je samozřejmě výborná jedlá houba, vhodná k jakémukoli využití.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info