Hrozí, že bude letos nedostatek vánočních stromků?
27.11.2020 | Denik.cz
Že bude všechno kolem letošních Vánoc úplně jiné, je už každému jasné. Počínaje pořízením dárků a nákupem vánočního stromku konče. Budou pro jejich prodej stanovena pravidla, třeba jako pro farmářské trhy? Nejspíš ano. Jenže pořízení stromku není jako si dojít pro kilo brambor.
„Pro naši rodinu je to skoro obřad. Stromek vždy vybíráme společně s dětmi a klidně u toho strávíme i hodinu,“ říká Jarmila Bláhová z Kutné Hory.
Už teď se obává, že tento rok bude do prodejních ohrad vpouštěno jen pár lidí najednou a že se u vstupu budou tvořit dlouhé nervózní fronty. V minulých letech se totiž podle zkušeností většiny prodejců koncentrovaly nákupy stromků zhruba do posledních dvou předvánočních týdnů. Pokud by to tak mělo být i letos, reálně hrozí, že se kvůli omezením stane nákup stromku pro lidi martyriem.
A jak je to se samotnými vánočními stromky? Nejoblíbenějšími na našem trhu jsou kavkazské jedle, výslovně ty, které jsou dováženy z Dánska. Jsou totiž známé svěží vůní, pravidelnou a hustou korunou a tím, že vydrží velmi dlouho čerstvé. Bude jich letos dostatek?
„Jsme zavaleni objednávkami z celé Evropy. První kamiony jsme už vypravili, ale zatím netuším, zda nedojde k nějakému zdržení a zda se nám podaří všechny objednané stromky dopravit na místa určení vzhledem k pandemické situaci v Evropě,“ popisuje Frederik Jensen, jeden z dánských pěstitelů, který své kavkazské jedličky posílá například i tuzemskému Mountfieldu.
Tisková mluvčí této společnosti Kateřina Böhmová je trochu optimističtější. Zatím o dodávky strach nemá.
„Prodej dánských kavkazských jedliček už jsme zahájili. Na nejbližší dny máme zajištěno dostatečné množství stromků a děláme taková opatření, aby se k nám všechny objednané stromky dostaly co nejdříve. Doufám, že nedojde ke zdržení dodávek vzhledem k situaci v Evropě. Předvídat v tuto chvíli opravdu nedokážeme,“ dodává Böhmová.
Autor: Martin PlevaDalší články v kategorii Lesnictví
- Veselí nad Moravou chce v okolí města vysázet až 16 000 stromů a keřů (15.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)
- Srnče z kolejiště na Jesenicku čeká operace. Úsilí o jeho záchranu bere za srdce (12.06.2026)
- Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta (11.06.2026)
- Medvěd se muži u Žiliny zakousl do krku i zad. Když hrál mrtvého, šelma odešla (11.06.2026)
- Těžba dřeva loni ve Zlínském kraji podle statistiků o 2,39 procenta vzrostla (11.06.2026)
- Jana Patková: Klidně můj návrh na zákaz norování opište, hlavně když pomůžeme přírodě (10.06.2026)
- Aby lesy ukládaly uhlík, musí především přežít (10.06.2026)
- Vědci z MENDELU zkoumají reálné využití vybraných listnatých nepůvodních dřevin v lesním hospodářství (10.06.2026)

Tweet



