Hubertův cech zlobí chování borůvkářů

Vinou neukázněného chování lidí nejsou myslivci schopni v těchto dnech zajistit tolik potřebný klid lesní zvěři.

"Na vině jsou především borůvkáři, kteří se v lesních porostech chovají neukázněně. V honbě za borůvkami poškozují nejen samotné trsy borůvčí, ale hlavně plaší zvěř, která potřebuje klid pro sebe a hlavně mláďata. Když je na to upozorňujeme, tak se jen hloupě usmívají a tvrdí že na to mají právo a nezajímá je, že zvěř s mláďaty potřebuje klid a bezpečí," posteskl si dlouholetý myslivec Karel Mojžíšek ze Zákup.

Podobné problémy mají myslivci i s trampy, ti nedají zvěři klid dokonce ani v noci.

"Nemáme žádnou oporu v zákonech a nemůžeme proto tyto lidi z lesa jen tak vykázat, byť bychom nakrásně chtěli. Naštěstí nerostou borůvky všude. Problém pro zvěř ovšem nastane až začnou růst houby. To bude teprve velká pohroma. Lidé jsou schopni zajet autem až doprostřed lesa, jen aby nemuseli chodit moc daleko. Přitom na sebe pokřikují, kdo co našel a zanechávají za sebou spoušť," konstatoval včera Karel Mojžíšek.

Nejhorší podle něj je, když lidé nyní do lesů vodí i své psy. Často se stane, že pak pes honí mladé, to se přehřeje, dostane snadno zápal plic a uhyne. Uštvat, například srnčí, dokáže i malý jezevčík. Nebezpečné je pro zvěř i to, když právě tráví potravu a je vyplašením nucena se rychle zvednout a utéct. Tím u ní může dojít k "obrácení" bachoru a následnému uhynutí.

"Lidé jsou v tomto směru naprosto bezohlední. Neuvědomují si, že například srna odloží své mladé, jde se napást a přítomnost lidí ji snadno vyplaší. Všechna zvěř potřebuje nyní klid, který jim borůvkáři a houbaři nedopřejí," doplnil Mojžíšek a radí, aby se lidé při návštěvě lesa chovali co nejtišeji a nebrali tam sebou své miláčky.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info