Kalousek: Rozpočet posílíme o dvě miliardy z Lesů ČR

V rozpočtu plánovaném na příští rok plánuje vláda využít další dvě miliardy ze zisků státního podniku Lesy ČR na posílení příjmů státního rozpočtu. Uvedl to dnes v Otázkách Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek. Lesy tak v roce 2013 do rozpočtu odvedou celkem šest miliard.

Šéf resortu zdůraznil, že současný návrh státního rozpočtu, který příští týden předloží na vládě, je o 6,1 miliardy nižší než původní. Zmíněné dvě miliardy mají jít z pokladny Lesů ČR, další dvě miliardy má vláda ušetřit na nižší rozpočtové náročnosti dluhové služby a 2,1 miliardy hodlá Kalousek ušetřit na provozních prostředcích.

V čem konkrétně se předkládaný návrh rozpočtu liší?

Schodek zůstává na 100 miliardách korun, ovšem proti původnímu je v příjmech i výdajích o 6,1 miliardy nižší.

  • - příjmy rozpočtu mají být posíleny o dvě miliardy z Lesů ČR 
  • - o dvě miliardy má být nižší rozpočtová náročnost dluhové služby (díky úspěšné emisi státních dluhopisů) 
  • - 2,1 miliardy se má ušetřit na provozních prostředcích (zpřesnění výše nemocenské apod.)

Kalousek navíc dodal, že Lesy ČR by mohly uložit přebytečnou hotovost do státních dluhopisů a případně jim udělá mimořádnou nabídku, i mimo trh. Státní podnik má totiž na účtech nejrůznějších peněžních ústavů uloženo téměř 16 miliard korun. 

Vloží Lesy ČR volné peníze do státních dluhopisů?

"Já jim velmi rád udělám nabídku státních dluhopisů, aby na tom neprodělávaly, aby to bylo za relativně srovnatelných podmínek, jaké mají na trhu, aby si tyto prostředky uložily do státních dluhopisů," dodal Kalousek. Podle předsedy dozorčí rady Lesů ČR Miroslava Zámečníka by státní podnik mohl uložit do dluhopisů šest miliard korun. "Já jsem ho o to prosil, jsem šťastný, že nám vyšel vstříc," dodal Zámečník.

Kabinet se v polovině srpna vyslovil pro to, aby byly příjmy státního rozpočtu posíleny z volných peněz státního podniku Lesy ČR. Návrh by měl začít platit v prosinci, aby ještě v letošním roce mohl stát z podniku čerpat až miliardu. Pro roky 2013 a 2014 se počítalo se čtyřmi miliardami v každém období.

Deficit je stále na 100 miliardách, vláda chce ale investovat do růstu

Schodek přitom zůstává stejný, tedy 100 miliard korun. Podle Kalouska se tak podaří udržet deficit veřejných financí pod třemi procenty. Oproti původnímu návrhu, který musel Miroslav Kalousek ze sněmovny stáhnout kvůli boji o stabilizační balíček, se ale mění prognóza deficitů veřejných financí na další roky. Resort je chce stlačovat pomaleji, aby měl na prorůstové investice.

"Krátkodobě můžeme vyjít z recese rychleji a můžeme být v lepší situaci, i když budeme mít tato prorůstová opatření, která nám pomohou dostat se z recese," prohlásil ekonom Jan Švejnar. V roce 2014 by měl být státní rozpočet v minusu 2,7 procenta a v roce 2015 pak minus 2,2 procenta, a to místo původních 1,9 procenta.

Kalousek: Odbory nestoudně zneužily 17. listopad

Kritika na vládní kroky se přitom stále častěji ozývá ze strany odborů. Příkladem byla sobotní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory a desítky občanských iniciativ z platformy "Stop vládě". Podle Kalouska ale nepřiměřeně zvolávaly hesla, že demokracie takto (jak se v současnosti vládne) nevypadá. "Takto zneužívat 17. listopad považuji za nestoudnost," prohlásil v České televizi Kalousek.

"V loňském roce byl také schválen určitý rozpočet, který skončil daleko větším deficitem," prohlásil nakonec k současné podobě rozpočtu v Otázkách Václava Moravce předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info