Kanadské západní lesy ničí lýkohub, který rovněž otepluje ovzduší

Armáda brouků velkých jako rýžová zrnka se přesunula do lesů na západě Kanady, kam je láká oteplování ovzduší. Ovšem tím, že masakrují místní stromy, tlačí rtuť teploměru ještě výš, napsala agentura AFP. Žravá horda lýkohubů druhu Dendroctonus ponderosae už napadla zhruba 170.000 kilometrů čtverečních lesního porostu v Britské Kolumbii, což představuje pětinu lesů v této nejzápadnější kanadské provincii. Tým výzkumníků o tom informoval v časopise Nature Geoscience.

Brouci kladou vejce pod kůru borovic; zároveň tam vloží houbu, která chrání jejich potomky, ale která zároveň s pomocí larev vyžírajících lýko napadené stromy zabíjí.

Když stromy podlehnou, zmizí spolu s nimi i jejich ochlazující efekt na ovzduší podobný lidskému pocení. Vědci zjistili, že s úhynem stromů koresponduje nárůst letních teplot o zhruba jeden stupeň Celsia v napadených oblastech, řekla AFP spoluautorka studie Holly Manessová z Torontské univerzity.

"Zvýšení povrchové teploty, kterou pozorujeme, je relativně vysoké a může být dostatečné, aby spustilo další změny v regionálním klimatu, jako jsou změny vzdušného proudění, oblačnosti a srážek," dodala. "Následky klimatických změn se tak stupňovitě vrší. Předchozí studie ukázaly, že právě změny klimatu lýkohubům umožnily se tu usídlit a množit."

Nákaza těmito brouky patří k největším ekologickým výkyvům, jaké byly kdy v Kanadě zaznamenány, uvedl vědecký tým. Obdobné epidemie lýkohubů byly v uplynulých letech zaznamenány také v rozsáhlých zalesněných oblastech na západě USA.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info