Katastrofické scénáře v obchodu se dřevem se nenaplňují
25.06.2008 | Lesy České republiky, s. p.
Kolaps obchodu se dřevem v České republice, který někteří odborníci očekávali, nenastal. Svůj vliv na tuto skutečnost má i strategie obchodní politiky Lesů České republiky, s. p.
Již v době, kdy bylo jasné, že situace na trhu se dřevem bude letos komplikovaná, Lesy České republiky, s. p., přijaly opatření, která měla minimalizovat dopad negativních faktorů na český trh. Ten v letošním roce ovlivňovaly zejména problémy s odbytem řeziva v důsledku omezení stavební výroby v USA a zpracováním dřevní hmoty z větrných kalamit Emma, Kirsten a Paula (Rakousko). V první řadě byly omezeny všechny úmyslné těžby. K omezení tlaku na trh se dřívím Lesy České republiky, s. p., v rámci svých možností podržely dodávky dřeva na trh, aby nedošlo k jeho přetlaku. Některé sortimenty byly skladovány na suchých skládkách. Na řadě míst byly využity tzv. mokré sklady, kde je dřevo pod závlahou a neztrácí na kvalitě. Část dřevní hmoty byla také zabalena do fólie. Tato nová technologie dlouhodobého skladování dřevní hmoty v Česku není významně rozšířena a státní podnik tuto variantu vnímá jako možnost získat nové zkušenosti a poznatky.
„Očekávaný pokles ceny dřevní hmoty skutečně ve druhém čtvrtletí nastal. Řádově se dá hovořit o propadu cca 20% v závislosti na sortimentech dřeva. Vzhledem k našim opatřením ale nedošlo k ještě výraznějšímu převisu nabídky nad poptávkou, který by jistě znamenal větší snížení cen“, uvedl Jiří Novák, generální ředitel Lesů České republiky, s. p. „Ve druhém pololetí očekáváme vyrovnání nabídky a poptávky, tím pádem by mělo dojít ke stabilizaci cen“, dodal Novák
Bližší informace:
Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí Lesy České republiky, s. p.
tel.: 724 623 858
e-mail: mluvci@lesycr.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Oheň může pomoci zachránit biodiverzitu suchých trávníků, ukazuje výzkum vědců LDF MENDELU (26.03.2026)
- Listnaté lesy v pahorkatinách více tlumí povodně než jehličnaté (26.03.2026)
- Nestátní lesníci zvou popáté na Den otevřených lesů, bude skoro na 30 místech (26.03.2026)
- Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (23.03.2026)
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Hradec Králové posílí MHD do městských lesů, parkoviště náporu nestačí (19.03.2026)
- Aukce cenného dříví v Holešově vynesla přes 18 milionů korun, podobně jako loni (19.03.2026)
- Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu (18.03.2026)

Tweet



