Kde mají nejstarší strom světa? Ve Švédsku a Norsku
14.04.2008 | Aktuálně.cz
Nejstarším stromům světa je dnes zhruba osm tisíc let.
K tomuto závěru došla skupina vědců, kteří zkoumali smrky v těžko přístupném skalnatém terénu na švédsko-norských hranicích.
"Analýzou ve speciálně vybavené laboratoři v Miami jsme přišlli na to, že nejstarší kusy zapustily kořeny skutečně před nějakými osmi tisíci lety," řekl agentuře Reuters profesor z univerzity v Umea v severním Švédsku Leif Kullman.
Kalifornie přijde o rekord
Za nejstarší známé stromy byly dosud považována borovice ve White Mountains v Kalifornii, staré přibližně 4 700 let. To je také zapsáno v Guinnessově knize rekordů.
Dále čtěte: Stromy na severu pohlcují méně CO2, než se myslelo
"Stromy nalezené na švédsko-norském pomezí patřily k prvním, které začaly růst po skončení doby ledové," tvrdí švédský expert Lars Hedlund.
Podle něj je možné ze stromů určit, jakými změnami klimatu postupně oblast procházela.
Počasí ovlivňovalo růst
Tyto smrky byly podle vědců v minulosti spíše jen keři o výšce zhruba půl metru, ale teplejší počasí jim později umožnilo další růst do současné podoby.
Kullman řekl švédské televizi, že současné kmeny těchto smrků sice nejsou starší než několik stovek let, ale vyrůstají z kořenů, které už existují oněch zhruba osm tisíc let.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



