Klíněnka decimuje kaštany v Krásné Lípě

Již několik let úspěšně decimuje kaštany v krásnolipském parku klíněnka jírovcová. I letos jsou zdejší kaštany napadeny housenkou tohoto drobného motýlka. Stromů s vyžranými listy opět přibylo a to nejen na území Krásné Lípy, ale i v okolních obcích.

"Poprvé se kaštany napadené klíněnkou jírovcovou na území Krásné Lípy objevily asi před čtyřmi lety, nyní je již zasaženo prakticky celé území,"

řekl vedoucí Technických služeb města Krásná Lípa Jan Kolář. Dodal, že kaštany se zeleným listím jsou ve městě spíše výjimkou.

Kaštany napadené klíněnkou jírovcovou vypadají jako na podzim, listy hnědnou a opadávají. Při přemnožení napadá klíněnka jírovcová také javory, v čemž Jan Kolář spatřuje mnohem větší problém, neboť javorů je na území Krásné Lípy mnohem více než kaštanů.

Krásnolipské Technické služby proti tomuto mikroskopickému škůdci prozatím bojují preventivním podzimním hrabáním listí a jeho spalováním, což doporučují i soukromníkům, na jejichž pozemku se napadené kaštany vyskytují. Podle jejich šéfa je chemická ochrana proti tomuto škůdce celkem jednoduchá, ovšem z finančního a organizačního hlediska zatím nedostupná. Původně klíněnka napadala pouze jírovec maďal, v současné době jsou zasaženy i ostatní druhy kaštanů. Při přemnožení napadá i javory. Housenka klíněnky jírovcové se živí pletivem kaštanových listů, přičemž napadený strom shodí listy dříve, než je obvyklé. Kaštan nasbírá přes léto méně sil na přežití zimy, což však může ublížit spíše slabším stromům.

Zdravým stromům by podle zoologa Martina Valdhausera ze Správy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory nemělo napadení dlouhodobě uškodit.

"Je pravděpodobné, že než by došlo k trvalému poškození zdravých stromů, populace klíněnky jírovcové zmizí, nebo její počty budou decimovány přirozeným nepřítelem, který se časem vytvoří," uvedl Valdhauser s tím, že by se spíše mělo podporovat hnízdění sýkorek a dalšího ptactva. To by se mohlo stát přirozeným nepřítelem škůdci, který zatím v České republice přirozeného nepřítele nemá.

Klíněnka se do České republiky dostala z teplých krajů jižní Evropy. Poprvé se objevila na jižní Moravě, odkud se postupně rozšířila i na sever. Klíněnka jírovcová je okrově hnědý motýlek, jehož larvy vykusují listy. Během roku se v závislosti na přízni počasí vylíhnou tři až čtyři generace, jeden pár zplodí ročně až 1200 potomků. Přes zimu zakuklené housenky klíněnky jírovcové přežívají ve spadaném listí. Motýli se líhnou koncem března, v dubnu se páří a kladou vajíčka.

K omezení jejího výskytu proto odborníci doporučují kolem kaštanů listí důsledně shrabat a nejlépe ho spálit.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info