Kotelnám a dřevařům hrozí, že nebudou mít surovinu

Kotelny a dřevozpracující podniky v kraji se v souvislosti s připravovaným zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů energií obávají, že přijdou o štěpku - palivo a výrobní surovinu. Štěpka je jako odpad vzniklý při zpracování dřeva na pilách zařazena mezi obnovitelné zdroje energie, jejichž podíl na výrobě elektřiny má v České republice v roce 2010 dosáhnout osmi procent. A právě v tom je problém.

Nesmyslný závazek

V současnosti totiž činí podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů jen asi tři a půl procenta. "Jedná se o nesmyslný závazek. Naše hospodářství není tak silné, abychom to dokázali splnit,"uvedl jednatel Kronospanu Jihlava Jan Rudolf. "S ohledem na enormní zadluženost veřejných rozpočtů nelze do obnovitelných zdrojů prakticky nic investovat,"řekl senátor Josef Novotný. Abychom osmiprocentnímu závazku vůči Evropské unii dostáli, stát začal podporovat spoluspalování štěpky v uhelných elektrárnách. To je nyní z pohledu energetických společností velmi výnosné. Průměrná výrobní cena kilowatthodiny elektřiny se pohybuje těsně nad úrovní jedné koruny, elektřina vyrobená spalováním biomasy se však letos vykupuje za dvě koruny. Dotovanou cenu stanovuje každoročně v Jihlavě sídlící Energetický regulační úřad. Subjektům, které míchají štěpku s uhlím, by měl na příští rok přiřknout méně. Definitivní cenové rozhodnutí ale regulátor ještě nevydal. "Akceptovatelná by byla úroveň mezi 1,30 a 1,40 Kč,"sdělil senátor Novotný.

Dotace jsou nešťastné

Zavedení státní dotace vyústilo ve velký nárůst ceny štěpky. Podle zástupců dřevozpracujících firem tento krok státu nebyl šťastným řešením. Do budoucna by podle nich měla být dotována pouze výroba elektřiny z biomasy, která spaluje už jinak nevyužitelné zbytky dřeva. "Podpora státu by dále měla směřovat do technologií, které umožní spalovat dosud nevyužitou dřevní hmotu a rychle rostoucí zemědělské plodiny,"uvedl jednatel Kronospanu Rudolf. "Dřevo lze zpracovávat různým způsobem, tím vůbec nejhorším je, že ho spálím,"doplnil předseda Dřevozpracujícího družstva Lukavec Jiří Majer. Zpracování dřeva zajišťuje zaměstnanost, pálení nová pracovní místa nepřináší.

Co bude dále?

Co se řešení týče, je na tahu parlament. Připravuje zákon na podporu obnovitelných zdrojů. Do závěrečného hlasování by měl jít do konce roku. Pokud však zůstane státní dotace i nadále vysoká, vytlačí velké energetické firmy díky vyšší nabídnuté ceně z trhu se štěpkou menší kotelny na biomasu a ztíží pozici dřevozpracujících firem. Některé kotelny na řešení od poslanců nečekaly. V souvislosti s nárůstem ceny štěpky našly alternativní způsoby vytápění. Společnost TTS například začala v Třebíči vytápět přes tři tisíce bytů klestím z lesa.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info