Kůrovci nepřeje deštivé jaro

Malý nenápadný motýlek kůrovec ohrožuje i lesní porosty na Třebíčsku. Soukromí vlastníci, kteří dřevní hmotu do konce března poctivě zpracovali, doplácejí na ty, kteří tak neučinili. Motýlek totiž hranice nectí a přelétá i k poctivým lesním hospodářům.

Jaroměřicko vede

"Už třetím rokem válčíme s kůrovcovou kalamitou. Primární poškození porostů suchem bylo velmi výrazné. V našem územním obvodu se neustále nedaří vývojový cyklus kůrovce přerušit. Děje se tak zejména z důvodu komplikovaných vlastnických vztahů lesa, kdy jej vlastní lidé z různých konců republiky,"upozorňuje Ivan Jupa z odboru životního prostředí třebíčské radnice. Nejvíce postiženou oblastí jsou stále lesy na Jaroměřicku. A největší problémy má odbor životního prostředí se soukromými lesy. V tomto období chodí pracovníci odboru mající na starosti lesní hospodářství do lesa v krátkých intervalech a společně s odbornými lesními hospodáři pozorují změny na jehličí napadených stromů. "Většina drobných vlastníků lesa do 50 hektarů si svého odborného lesního hospodáře nevybrala a ze zákona ho nahrazují příslušní revírníci Lesů České republiky. My fungujeme pro vlastníky jako poradci. Rozeslali jsme na všech 95 obcí, které pod naši působnost spadají výzvu, v níž jim připomínáme základní povinnosti z platné legislativy. Ve hře je i rozhodnutí ministerstva zemědělství, které stanovilo různé termíny. Například do konce března měli vlastníci lesa zpracovat dřevní hmotu napadenou kůrovcem,"vysvětluje Jupa. Odbor životního prostředí může nepořádným majitelům lesa uložit pokutu. Převážně se jedná o horní hranici sto tisíc korun. "Ve výjimečných případech by to mohl být i milion, ale nepovažujeme za vhodné být vlastníkům strašákem,"míní Ivan Jupa.

Kalamita nehrozí Vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Náměšti nad Oslavou Taťjana Hermanová nepovažuje situaci v lesích ve svém obvodu za kalamitní. "Situaci, kdy se soukromí vlastníci o les nestarají, už beru jako běžnou. Letos je dost mokro, a to kůrovci nesvědčí. Zdejší území se těžko zalesňuje a kalamitu bych nerada přivolala,"konstatuje Hermanová.

Škůdci déšť nesvědčí "Situaci v lesích na Moravskobudějovicku máme pod kontrolou, většina vlastníků naše výzvy uposlechla,"těší Jaroslava Kotrbu, který má na odboru životního prostředí radnice v Moravských Budějovicích na starost oblast lesního hospodářství. Netají, že i v této oblasti budou jednat s hříšníky, kteří pokynů nedbali a do konce března napadené dřevo nezpracovali. "Kalamita v naší oblasti nehrozí, ale záleží na průběhu jara. Chladnější a deštivé jaro přispěje k utlumení škůdce,"dodal Kotrba.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info