Kůrovci se přestěhovali na jih

Na severním Plzeňsku problémy s kůrovci nemají, na jihu zasáhli smrkový porost. To, na co mnozí lidé nadávali - dlouhou zimu a pozdní nástup jara, vítají lesníci. Díky studenému dubnu se podle Jana Šticha, lesního správce Lesů České republiky, Lesní správy Plasy, se snad letos nevyvine celá jedna generace kůrovce. "Stromy jsou po loňském suchém létě oslabené. Kdyby byl horký duben, jako například loni, kdy teploty dosahovaly už ke třicítce, byla by situace daleko horší.

Kůrovci postačí k nastartování rojení tři až čtyři dny, kdy se teplota drží nad dvaceti stupni Celsia," podotýká Jan Štich. "Jásat nemůžeme, ale situace na severním Plzeňsku je zatím únosná. To je i díky skladbě našich lesů. Z padesáti procent je tvoří borovice. Největší problémy s kůrovcem mají tam, kde sedmdesát až devadesát procent lesa je smrk," pokračuje lesní správce.

Lesní správě Plasy patří 17 990 hektarů lesů. Lesníci už mají jak položeny lapáky, tak instalovány lapače s feromony, které slouží ke kontrole a odchytu kůrovce.

"V lapačích se kůrovec takřka neobjevil, zaregistrovali jsme jej ale u skladového dřeva," poznamenává Jan Štich.

Naopak problémy s kůrovci mají ve Stodě.

"Především smrkový porost, starý už tak třicet let, je dost zasažený. V loňském roce a letos s tím máme celkem velké problémy,"; konstatuje Antonín Lukášek z mysliveckého sdružení ze Stoda.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info