Kůrovec se množí i na Mělnicku

Loňské suché a teplé počasí přálo obávaným škůdcům lesních porostů, kůrovcům. Drobný brouk se nevyhnul ani Mělnicku. "Stav je podobný v rámci celé republiky. Předpokládáme, že letos bude množství kůrovce v lesích gradovat. Důvodem je hlavně příznivé počasí v minulém roce," uvedl lesní správce Lesů České republiky (LČR), Lesní správy Mělník Zdeněk Žára. Kůrovec napadá především smrky, ale některé druhy ohrožují i borovice.

"V letošním roce se na smrku vyskytují především druhy lýkožrout smrkový, lesklý, severský, menší a lýkohub matný. U borovic se v současné době nejedná o kalamitní stav a pokud se týká smrků, v rámci okresu Mělník nemá tato dřevina naštěstí dominantní zastoupení. Nejvíc ohroženou lokalitou je okolí obce Mělnické Vtelno," podotkl Zdeněk Žára.

Lesní správa Mělník obhospodařuje 14,5 tisíce hektarů státního lesa a vykonává činnost odborného lesního hospodáře na výměře 3500 hektarů lesa. "Tato výměra nezahrnuje pouze okres Mělník, ale zasahuje i do území dalších 13 pověřených obcí," objasnil lesní správce.

Největší problém při zpracování kůrovcového dříví je podle něj s menšími vlastníky lesa. "Zpravidla jsou to lidé, kteří zde v minulosti majetek vlastnili a hospodařili na něm, ale dnes zde už mnohdy ani nebydlí a jen sem občas dojíždějí. Pak jim může leccos uniknout a v případě, kdy se kůrovec včas nezpracuje, může samozřejmě ohrozit i ostatní lesní porosty," vysvětlil Zdeněk Žára. Škody způsobené kůrovcem mohou dosahovat značné výše, protože některé druhy ničí už mladé stromy ve věku do čtyřiceti let.

Boj s kůrovcem ale začíná už v zimních měsících. "Brouk přežívá ve smrkových stromech, souších, které je proto nutné v zimě zlikvidovat. V současné době by měly být položené lapáky, jsou to vybrané smrkové stromy, které brouka svou vůní přednostně lákají. Kůrovec si vybírá hlavně oslabené stromy, do kterých intenzivně nalétá," popsal lesní správce. V lesních porostech se mohou instalovat i feromonové lapače, které se však využívají pro kontrolu, jestli se v dané lokalitě kůrovec vyskytuje. Napadené stromy se musí z lesa odstranit nebo chemicky asanovat. Takto ošetřené smrkové dříví se dá zpracovat a využít běžným způsobem. "Dřevo samotné zůstává nepoškozené, brouci se totiž vyskytují jen pod kůrou," dodal Zdeněk Žára. Návštěvníci lesa podle něj nemohou ovlivnit ani pomoci při boji s kůrovcem. "Vážili bychom si ale, kdyby běžní návštěvníci lesa udržovali v lese naprostou čistotu a neznečisťovali les odpadky, nerozdělávali ohně v lese a v neposlední řadě neničili lesní oplocenky či jiné stavby, které se v lese nacházejí," dodal Zdeněk Žára.

Výskyt nebezpečného brouka hlídají i pracovníci Městského úřadu v Mělníku. "Přestože jsme byli zvyklí, že kůrovec se na Mělnicku vyskytoval v menší míře, tak loni se zde rozšířil hodně. Ohniska, kde jsou napadeny smrky, se nalézají v oblasti Skramoše, blízko Byšic, Malého Újezdu a na Březince," vypočítal Václav Fíček z odboru životního prostředí státní správy lesů mělnického městského úřadu. Vedle tradičního lýkožrouta smrkového se v okrese objevilo i dalších pět kůrovců. "Napadena je i borovice, a to v okolí Liběchova, Lhotky a vůbec v oblasti pod Vysokou," podotkl pracovník Městského úřadu.Po zjištění kůrovce se pracovníci městského úřadu obracejí na vlastníka lesa a písemně mu uloží zlikvidovat všechny napadené stromy. To lze za dobrých podmínek provést spálením, anebo, když je sucho, chemicky. "Existují však také stroje, které dřevo rozdrtí tak, že je zaručeno zničení všech stádií vývoje kůrovce," upozornil ještě Václav Fíček, který po uplynutí termínů pro zničení napadených stromů společně s kolegy provádí důkladné kontroly.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info