Lesní firmy začínají boj o státní zakázky

Státní podnik Lesy ČR, jedna z nejvýznamnějších firem v zemi s majetkem přes 65 miliard korun, čelí největší krizi své čtrnáctileté historie. Antimonopolní úřad v pátek definitivně rozhodl, že nové smlouvy, jež Lesy uzavřely teprve nedávno se soukromými firmami na pět let, neplatí. Lesy je nezadaly podle zákona o veřejných zakázkách. Smlouvy na lesnické práce, od zalesňování po těžbu, jsou přitom existenčně důležité jak pro státní podnik, tak pro soukromé firmy. "Tyto smlouvy v okamžiku, když byl porušen zákon - tak jak konstatujeme, jsou ze zákona neplatné," potvrdil šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Státní firma proto musí co nejdříve vypsat tendry nové. Ocitá se přitom ale v kleštích: miliardové odškodné na Lesích hodlají požadovat dvě vzájemně soupeřící skupiny lesnických firem. Jednak chtějí kompenzaci firmy, jež zrušené tendry už předem bojkotovaly, právě s poukazem na jejich nezákonnost. Největší tuzemská lesnická společnost CE Wood vyčísluje svou újmu na více než miliardu korun. "Buď se dohodneme na kompenzacích mimosoudně, nebo k soudu budeme muset jít," potvrzuje její advokát Radek Pokorný.

CE Wood také požaduje co nejrychlejší vypsání nových tendrů, aby získal zakázky.

Zároveň ale na státní podnik tlačí firmy, jež v nezákonných tendrech uspěly. Tvrdí, že se jich zúčastnily v dobré víře. Buď chtějí staré smlouvy zachovat, nebo hrozí také požadavky na odškodné. "Šlo by o jednu a půl miliardy korun," říká mediální zástupce těchto společností Roman Bajčan.Antimonopolní úřad přitom prohlásil staré smlouvy za nezákonné, nepozastavil však jejich plnění. "Státní Lesy musí mít v nezbytně nutném rozsahu zajištěny dodávky dřeva pro své odběratele. To však nic nemění na tom, že musí smlouvy uvést do souladu se zákonem co nejdříve," uvedl Pecina.Staré smlouvy tak ale musí zrušit až soud. A právě na to spoléhají právníci druhé skupiny firem. "Původní smlouvy podle nás platí dál," tvrdí Martin Nedelka z kanceláře Gleiss Lutz.

Jak hodlají postupovat samotné Lesy? Jsou srozuměny s tím, že musí udělat zakázky nové. O odškodnění zatím nehovoří. "Verdikt úřadu se týká asi dvou set smluv, jde tak o více než polovinu plánované těžby. Hledáme veškeré možnosti, jak chaosu v lesích čelit," říká šéf podniku František Koníček. Chce proto jednat se všemi podnikateli o přechodném období. Během něj by firmy dočasně pracovaly podle starých smluv. "I antimonopolní úřad si uvědomil, že nemůže okamžitě zakázat jakoukoliv činnost v lesích. Ale rozhodl jako pověstná chytrá horákyně, zákon pojem přechodné období nezná," přiznává Koníček.

Co čeká Lesy ČR

Musí znovu vyhlásit výběrová řízení na práce v polovině všech lesů v Česku.

Můžou čelit miliardovým žalobám za ušlý zisk firem, jež v dosavadních tendrech zvítězily.

Miliardové odškodné chtějí ale i firmy, které staré tendry bojkotovaly.

Přitom musí zajistit pokračování prací v lesích.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info