Lesníci chtějí stávkovat. Bojí se o práci

Tisíce podnikatelů v lesnictví a jejich zaměstnanci se bojí, že přijdou o práci. Stejně tak jsou nervózní papírny a celulózky, dodavatelé i zpracovatelé dřeva. Státní podnik Lesy České republiky totiž k 15. lednu ukončil smlouvy všem firmám, které pro něj zajišťovaly lesnické práce. Na dnešní ranní schůzce koaliční "devítky" chce o této situaci s premiérem Grossem mluvit předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Lesníci jsou v nejistotě. Po změně vedení, ke které došlo ve státním podniku Lesy České republiky již před rokem a půl, se místo smysluplných změn dá v lesním hospodářství mluvit jen o nejistotě. Kdo nemlčí, není si jist prací v podniku. Totální guláš v tom, co bude zítra, pak mají podnikatelé a zaměstnanci firem, které s LČR dlouhá léta spolupracují. Podle odborníků jsou zásadní důvody dva. Neschopnost nového vedení LČR najít novou koncepci a snaha připravit cestičku k lukrativním zakázkám od LČR pro různé kamarády z kruhů blízkých ministerstvu zemědělství. To však téměř nikdo nechce říci otevřeně na "svá ústa".

Politická záležitost

Ze "stavovského" problému se stává politická záležitost. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek chce dnes s premiérem Stanislavem Grossem mluvit na jednání koalice i o tom, proč se LČR rozhodly ukončit smlouvy firmám, s nimiž podnik dlouhá léta spolupracoval. Smlouvy bez varování LČR ukončily k 15. lednu. Tento zásadní krok totiž management neoznámil ani Dozorční radě LČR. Přitom může mít dalekosáhlé důsledky. Ztrátu práce tisíců lidí. Nejspíše proto, že se o věc začali zajímat novináři, však během včerejška podnik trochu otočil. Kromě toho není v jeho silách, aby si práce v lese dělal sám.

Podle (zatím) posledního vyjádření LČR umožní tato firma místo původních smluv svým dosavadním smluvním partnerům další spolupráci na přechodné období, a to do června letošního roku. Firmy dostanou podle mluvčího LČR Lubomíra Šálka objednávky na služby k letošnímu 1. únoru. V průběhu prvních šesti měsíců 2005 pak proběhnou výběrová řízení, která stanoví nové partnery státního podniku - ti by měli s LČR začít spolupracovat od července.

Proč smlouvy skončily?

Ukončení smluv odůvodňuje vedení LČR dopisem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten státní lesy upozornil na to, že smlouvy, uzavírané bývalým vedením, obsahují některé pasáže, které by se měly přepracovat. Lesy ČR však všechny smlouvy rovnou vypověděly.

Podle některých členů dozorčí rady by to mohlo být dokonce protiprávní. Lidovec a předseda rady Jan Grůza v tom vidí porušení zákona. "Některé kroky LČR v současné době jsou nešťastné, unáhlené a nepromyšlené. Většina z nich se děje bez dozorčí rady a jejího souhlasu," potvrdil nám člen rady Jiří Papež (ODS). Navíc, výtky ÚHOS na adresu starých smluv nepovažuje za tak zásadní, aby se musely vypovídat. "Dopis úřadu má asi takovou váhu jako dopis tetě. Úřad sám ani nezahájil kvůli nedostatkům ve smlouvách žádné správní řízení," dodal Papež.

Jak dodal, problémem smluv se měla rada zabývat uplynulý pátek, ale nesešla se v potřebném počtu. Chyběli například zástupci LČR i ministerstva zemědělství, které je zakladatelem podniku.

Další jednání bude příští týden.

Práce na dohodu

Lesy ČR včera několikrát změnily svou taktiku. Jejich tiskový mluvčí Libor Šálek věc komentoval: "Když je smlouva v rozporu s právním řádem a tedy neplatná, není co rušit." Takže nakonec podle něj LČR žádné smlouvy se svými partnery nezrušily, prostě nejspíše neexistovaly.

Co o tom soudí bývalý generální ředitel LČR Jiří Oliva ? "Smlouvy zásadně nejsou neplatné, protože při svém vzniku byly odsouhlaseny několika odborníky z oblasti obchodního práva. Za druhé ani právní audit, za který nové vedení zaplatilo čtyři miliony korun, smlouvy nezpochybnil. Celá věc je účelová konstrukce, namířená proti konkrétním firmám, například CE WOOD (jedna z největších firem, které s LČR dlouho spolupracují). Je to doklad klientelismu a totální nekompetentnosti vedení LČR."

Dnes se bude situací zabývat také seminář České asociace pracovníků v lesním hospodářství. Včera Lesy ČR uvažovaly o svolání tiskové konference na dnešek. Lesnické odbory jsou ve stávkové pohotovosti a chystají na 25. ledna demonstraci před ministerstvem zemědělství.

Ministr Palas drží nad vedením LČR ruku

Ačkoliv se před časem ministr zemědělství Jaroslav Palas vyjádřil poněkud znepokojivě nad tím, že nové vedení Lesů ČR zatím nemá ujasněnou koncepci, stále nad ním drží ruku . "V tuto hodinu má vedení jeho důvěru," řekl nám tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Na rozdíl od členů dozorčí rady "lesů" mluvčí říká, že podnik má plné právo třeba i na to, vypovědět svým partnerům bez varování smlouvy. "Asi k tomu měl důvod," dodal. Podle Severy by naopak měla dozorčí rada dbát na to, aby státní podnik, jehož je ministerstvo zakladatelem, zdravě hospodařil. K tomu mají třeba vypovězené smlouvy napomoci.

Papírenský průmysl je také znepokojený

V Česku se ročně těží 13 až 14 milionů krychlových dřeva. Z toho přes tři miliony zpracovává papírenský průmysl. Proto je Svaz papíru a celulózy znepokojený tím, jak se situace v lesnictví vyvíjí. Důvodem je to, že státní podnik Lesy ČR vypovídá smlouvy firmám, které pro něj zajišťovaly řadu lesnických prací .

"Na začátku ledna jsme posílali generálnímu řediteli Lesů ČR Kamilu Vyslyšelovi dopis, ve kterém jsme ho žádali o schůzku, ale ještě nám neodpověděl. Proto dnes (tedy včera, pozn. red.) předáváme dopis ministrovi zemědělství Jaroslavu Palasovi a vyzýváme ke schůzce jeho. Měla by se podle našich představ uskutečnit ještě tento týden," řekl nám ředitel svazu Jaroslav Tauc. Jak dodal, zásoby surovin ve velkých papírenských podnicích ubývají a je docela možné, že by se v únoru musela omezit výroba.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info