Lesníci chystají vánoční stromky

Šumavští lesníci pospíchají s řezáním vánočních stromků v lesích, protože se obávají, že už brzy napadne první sníh. Pochvalují si, že zatím nezačaly žádné nájezdy zlodějů stromků, a nemusí proto používat zapáchající postřiky, které pak cenu stromků na trhu prodražovaly. Menší hospodáři se teprve na výřez stromků chystají.

Jedním z největších dodavatelů stromků na jihočeský trh jsou Lesy České republiky - hospodářství Boubín. Jejich lesníci letos uříznou přes dvanáct tisíc stromků. „Prvních patnáct set stromků jsme podřízli už v listopadu. Teď řezání vrcholí, každý den odjíždí třeba z Budkova na Prachaticku několik kamionů,“ řekl pěstební inspektor vimperských Lesů České republiky Karel Jansa.

Tato společnost pěstuje stromky převážně na plantážích, kterých si zatím zloději nevšímají. „Držíme tam službu, aby nemohl někdo krást. Zatím jsme nikoho nechytili, ale je jasné, že několika drobným krádežím se zabránit nedá,“ řekl pěstební inspektor Jansa.

Menší pěstitelé stromků - většinou městské lesy - budou letos vyřezávat jen minimum stromků. Tvrdí, že konkurovat gigantům, jako jsou Lesy ČR, se nedá a prodej vánočních stromků je pak pro ně prodělečný.

„Stromky teprve půjdeme řezat, ale jen maximálně tři sta kusů pro lidi ve Vimperku. Na trhu se s nimi neuchytíme už třeba kvůli ceně, která je vyšší oproti pěstitelům v plantážích, kteří jedou ve velkém,“ řekl vedoucí Městských lesů Vimperk Stanislav Hlava. Tvrdí, že letos také nezaznamenal hromadné krádeže stromků. „Stromek si už uříznou jen ti stálí zloději, kteří pro něj půjdou do lesa za každou cenu,“ řekl Hlava.

Naopak největší problémy dělají zloději Správě Národního parku Šumava, která musí do lesů posílat hlídky a spolupracovat i s pohraničními policisty. „Zatím lidé v parku naštěstí nějak hromadně stromky nekácí, ale hlavně kolem silnic, kde mohou přibrzdit a podříznout si je, je situace nejhorší,“ řekl náměstek pro správu lesů Jindřich Heřman.

A za kolik dnes budou stromečky na trhu? Ceny většiny jihočeských pěstitelů se oproti loňskému roku nezměnily. Třípatrové smrky se tak nechají sehnat v nejlepší kvalitě už od čtyřiceti korun, borovice pak zhruba za trojnásobek. „Samozřejmě záleží na výšce a rovnosti stromku. Lidé si totiž hodně zakládají na tom, aby stromeček byl pravidelný, ačkoliv za pár neděl jej vyhodí. Takové jsou pak samozřejmě oproti základní ceně i několikanásobně dražší,“ řekl pěstební inspektor Jansa.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info