Lesníci líčí na zloděje stromků

Přestože ceny vánočních stromků se už několik let nemění a ani letos se zdražení neočekává, zlodějům se krádeže mladých jehličnanů vyplácejí. Lesníci a pěstitelé proto nyní zvyšují ostražitost a stromky, které chtějí před poberty uchránit, natírají speciálním přípravkem, jenž při pokojové teplotě způsobí nepříjemný zápach.

"Zloději stromků jsou velký problém, který jinde v Evropě neznají. Většinou se krade v lesích, ale již jsme zaznamenali i krádeže na plantážích, kde se vánoční stromky pěstují. Zloděje neodradí hlídky ani oplocení," sdělil předseda představenstva Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalík.Po zkušenostech z minulých let se lesníci a pěstitelé na zloděje pečlivě připravují. Kromě hlídkování lámou větvě, aby stromky přestaly být atraktivní, a přichystány mají i postřiky, které jsou okem neviditelné, ale při pokojové teplotě zapáchají.

"Chystáme postřiky i olamování větviček stromků, abychom zloděje odradili," potvrdil vedoucí výroby hradeckých městských lesů Ladislav Pulpán.Stromky se nekradou jen v lesích a na plantážích, ale často přímo na místě prodeje. Proto se policisté na zloděje zaměří při silničních kontrolách.

"Vloni jsme zaznamenali krádež téměř padesáti stromků přímo z obchodního domu. Na zloděje vánočních stromků se letos policisté zaměří i při silničních kontrolách. Proto doporučuji, aby si lidé uschovali doklad o nákupu," sdělila tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Drobným zlodějům hrozí pokuta a ostuda, ti kteří kradou ve velkém, mohou skončit za mřížemi. "Škoda do pěti tisíc korun se posuzuje jako přestupek, který se řeší v přestupkovém řízení na magistrátu. Při vyšší škodě je to už trestný čin a pachateli hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest," sdělila Pešavová.

Vánoční stromky se začnou prodávat již za několik dní. "Ceny budou stejné jako vloni. Letos připravíme do prodeje okolo patnácti set stromků, zejména boroviček. Prodávat se budou tradičně v hájovně U Zeleného sloupku na Novém Hradci Králové," řekl Pulpán.

Pěstitelů, kteří se zaměřují výhradně na vánoční stromky, u nás každoročně přibývá. Plantáže tu zakládají i zahraniční firmy. "Důvodem je dlouhodobý nedostatek domácích stromků. Zároveň klesá počet stromků dodávaných státními či městskými lesy, protože jich vysazují méně a tím je i méně prořezávek. Proto se velká část stromků dováží zejména z Německa a Dánska, méně z Polska či Ukrajiny. Zákazníci navíc vyžadují stále lepší kvalitu," uvedl Michalík.

Kvalitu stromků však žádné předpisy ani normy neurčují, je to věc dohody prodejce se zákazníkem. "Na stížnosti zákazníků budeme samozřejmě reagovat a nevylučuji ani kontroly prodejců," řekl ředitel České obchodní inspekce v Hradci Králové Karel Nohejl.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info