Lesníci mají obavy z kůrovce
09.05.2005 | Děčínský deník
Příliš sluníčka si v příštích týdnech nepřejí lesníci. Pokud totiž bude panovat teplé suché počasí, výrazně se zvýší i riziko rozšíření kůrovce. Právě začalo období jeho rojení a má-li příznivé podmínky pro svůj vývoj, způsobuje každoročně zejména ve smrkových porostech rozsáhlé škody. V některých místech napadá i další dřeviny. "Je to nebezpečí, které nás nenechává v klidu a už jsme udělali potřebné kroky k tomu, abychom šíření tohoto škůdce co nejvíce zamezili, " poznamenal šéf děčínské Správy Lesů České republiky Ladislav Hovorka.
Poslední dva roky rok přinesly podmínky, ve kterých si kůrovec mohl přímo libovat. Tam, kde se škůdce vyskytne, začínají lesníkům nemalé starosti. Důkazem o řádění kůrovce jsou stromy s opadávajícím jehličím a odlupující se kůrou, ve které se nachází řada malých, zhruba dva milimetry velkých otvorů. V lýku pod kůrou je to spleť chodbiček.
Všechny napadené stromy musí lesníci vyhledat, pokácet a dřevo včas zpracovat. "K těm ochranným opatřením patří i vytváření takzvaných lapáků. Poražený zdravý strom necháme ležet na místě a kmen přikryjeme větvemi. Záměrně tak vytvoříme jakési hnízdiště, které kůrovce láká. Později se potomstvo škůdce ničí oloupáním kůry stromu, který napadne. Někdy přistupujeme i k pálení větví," popsal nejčastější způsob likvidace škůdců děčínský lesní hospodář.
Lesníci rozmístili i takzvané feromonové lapače, které vábí samečky kůrovců. Bohužel návštěvníci často speciální vaničky s vábicí látkou ničí nebo s nimi jinak manipulují a lapače se tak stávají nefunkční. Nemálo starostí s likvidací kůrovce asi budou letos mít nejen hospodáři v republikových, ale i obecních lesích. Platí to například o Merbolticích.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



