Lesníci v Tatrách už zpracovali 71 procent kalamitního dřeva

Navzdory časovému skluzu v jarních měsících způsobenému počasím a administrativními problémy při udílení výjimek se dodnes podařilo Státním lesům Tatranského národního parku (SL TANAP) zpracovat už 71 procent kalamity z loňského listopadu. SL TANAP tak zpracovaly už 1,463 milionu kubíků poškozené dřevní hmoty, informoval ČTK mluvčí organizace Marián Šturcel.

Z celkového množství kalamitního dřeva v objemu kolem 2,036 milionů krychlových metrů tak zůstává na zpracování ještě asi 573.000 kubíků, které se nacházejí většinou v nejhůře přístupných lokalitách a strmých svazích, dodal mluvčí.

V důsledku loňské listopadové vichřice bylo na území Vysokých Tater poškozeno 12.600 hektarů lesů, z toho 8737 hektarů ve správě Státních lesů TANAP. Do dnešního dne přitom lesníci podle Šturcela vyčistili plochu o rozloze 6473 hektarů.

Podle mluvčího má urychlené zpracování kalamity také ekonomický efekt. Prodejem dřeva se totiž podle něj lesníkům alespoň částečně vrátí náklady na zpracování kalamity a umožní jim to vytvořit rezervu na opětovné zalesnění větrem poškozeného území. V současnosti mají SL TANAP pro tento účel vytvořenou rezervu 563 milionů korun, což už dnes převyšuje předpokládané roční výdaje plánované na 550 milionů korun. Revitalizace poškozených tatranských lesů ale podle Šturcela potrvá až 15, nebo i 20 let.

Mluvčí také informoval, že dodnes zaměstnanci státního podniku opětovně zalesnili téměř 1143 hektarů, na kterých vysadili 262.150 sazenic stromků.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info