Lesníci zahájili boj s kůrovcem

Některým lesům v Olomouckém kraji hrozí, že na ně zaútočí kůrovec, kvůli kterému ze smrků nejdříve opadává jehličí a stromy nakonec celé hynou. Česká inspekce životního prostředí již proti němu začala preventivně bojovat v jižních částech regionu. Přestože o kůrovcové kalamitě rozhodne počasí příštích týdnů, již nyní lesníci umisťují speciální pasti, které slouží k zachycení tohoto škůdce. „V severní části kraje jsou vyšší nadmořské výšky, a proto jsou zde podmínky pro rozvoj kůrovců méně příznivé. V nižších polohách na jihu, kde je smrk mimo oblast svého přirozeného rozšíření, trpí porosty suchem a jsou méně odolné proti napadení podkorním hmyzem,“ informoval Bohuslav Víša, vedoucí oddělení ochrany lesa.

Obrovský nárůst přemnožení kůrovcem očekávali lesníci už vloni. Rok 2003 byl totiž výjimečně suchý a lesní porosty byly na území celé republiky značně oslabeny. Proto již od podzimu na ně začal kůrovec útočit. „Díky deštivému a chladnému loňskému jaru však ke katastrofě nedošlo. Vývoj se proto posunul na pozdější období. Pro letošní rok tak není nebezpečí kalamity zažehnáno,“ doplnil Víša.

Lesníci zahájili boj s kůrovcem. Ohrožené jsou lesy na jihu

Obdobné problémy už zaznamenali lesníci i v jiných částech země. Podobná opatření jako v Olomouckém kraji již zahájila například správa lesů i na sousedním Vsetínsku.„Pokud na jaře přijdou znenadání vysoké teploty, může nastat problém. Aby se hrozba kůrovcové kalamity eliminovala, potřebujeme alespoň do konce května vlhko. Prostě normální jaro s deštíky,“ upozornil ředitel společnosti Lesy Tomáše Bati Miroslav Hovořák.

Lapače s feromonovými sáčky, které přivábí a nakonec zahubí samčí část populace tohoto nebezpečného brouka, jsou však jen začátek ochrany proti množení kůrovce.„Základem je důsledné celoroční vyhledávání, vyznačování, evidence a hlavně včasné zpracování kůrovcových stromů a ostatního kůrovcového dříví, včasné odstraňování vytěženého dříví, polomů a výrazně oslabených stromů,“ tvrdí odborníci.

Olomoucká pobočka České inspekce životního prostředí provedla již vloni velké kontroly stavu kůrovců v soukromých lesích, ale i v ohrožených oblastech na Prostějovsku, Konicku, Hranicku a Mohelnicku. Inspektoři ke svému zděšení objevili napadené stromy jak na okraji lesních porostů, tak v samostatných lesích i plochách mimo ně.

„Setkali jsme se také se skutečností, která dříve nebývala. Kůrovec napadal i mladší porosty ve věku deset až čtyřicet let. Tyto případy se v naprosté většině objevily u vlastníků lesa s malou výměrou, kteří v něm z různých důvodů fakticky nehospodaří. V lesích větších vlastníků, zejména státu a obcí, je zajišťována ve většině případů průběžná kontrola odbornými pracovníky, kteří zjištěná ohniska kůrovců ihned likvidují,“ vysvětlil Bohuslav Víša z oddělení ochrany lesa.Česká inspekce životního prostředí proto jen v loňském roce zahájila v této věci celkem 112 správních řízení.

Lesní škůdce kůrovec se snadno šíří ve smrkových lesích, zejména v nižších polohách do 600 metrů nadmořské výšky. Lesníci však pozvolna skladbu lesů mění k větší druhové rozmanitosti.Pestrost lesů do budoucna v boji proti kůrovci významně pomůže. Kvůli kůrovci se loni musel v České republice vytěžit jeden milion metrů krychlových dřeva. Poslední velká kůrovcová kalamita zasáhla republiku v roce 1995.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info