Lesnické firmy si opět stěžují na stát
21.07.2008 | Silvarium
Roztržka mezi největšími lesnickými firmami a ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem pokračuje. Devět soukromých firem nyní podalo antimonopolnímu úřadu podnět k vyšetření údajně nezákonného postupu státního podniku Lesy ČR.
Už dříve přitom tyto firmy obvinily Gandaloviče, že toleruje tunelování státních Lesů. Kvůli nevýhodnému uzavírání smluv s některými jinými soukromými dřevaři na likvidaci kalamity po vichřici Emma podle těchto firem stát přišel nejméně o čtvrt miliardy korun.
„Podáním stížnosti chceme především zabránit tomu, aby státní podnik už příště nikdy takové nezákonné smlouvy neuzavíral,“ říká Pavel Indra, šéf České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH).
Ta zastupuje nespokojené podnikatele, především největší soukromou lesnickou firmu CE Wood. Gandalovič i šéf Lesů Jiří Novák obvinění z tunelování jednoznačně odmítli.
Antimonopolní úřad se k stížnosti zatím nevyjádřil. V dlouholetých sporech státního podniku se soukromníky už rozhodoval několikrát - někdy dal za pravdu soukromníkům, jindy Lesům.
Rozbroje se ovšem nyní prohlubují i mezi samotnými soukromými firmami. ČAPLH sice zůstává největší profesní organizací. Ale z této asociace nedávno odešla významná společnost Less podnikatele Jana Mičánka. Ten s tak radikální kritikou Gandaloviče nesouhlasí.
Mimo asociaci ČAPLH už také působí Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství. I jeho členové odmítají radikální postup asociace.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



