Lesům v regionu Zlín hrozí invaze kůrovce

Správci lesů ve Zlínském kraji věnují v těchto dnech zvýšenou pozornost výskytu kůrovce. Hrozí totiž nebezpečí, že by se mohl přemnožit nad únosnou míru „Následkem extrémního sucha a tepla v loňském roce se tento brouk přemnožil, i když - pokud jde o Zlínský kraj - zatím nikoli extrémně,“ uvedl krajský radní Vojtěch Jurčík, do jehož kompetence spadá životní prostředí. Proto se odborníci radili na krajském úřadu s ministerskými úředníky o dalším postupu. Kraj pak upozornil obce na hrozící nebezpečí.

Kůrovec je běžnou součástí lesa a funguje i jako zdravotní policie - odstraňuje slabé a nemocné stromy. nesmí se však přemnožit. A právě k tomu měl loni ideální podmínky. Zdravý strom dokáže zpravidla larvu kůrovce zahubit, zalije ji pryskyřicí. Loni však byly stromy oslabeny suchem. Dlouhé léto navíc kůrovci umožnilo, aby si zopakoval svůj rozmnožovací cyklus. To vede úřady i lesníky k větší opatrnosti.„Zvláště v tomto období, poté, co teplota stoupne nad 15 stupňů, musí se stavy kůrovce pečlivě sledovat,“ upozornil radní Jurčík.

Pokud by bylo přemnožení velké, bude podle něj nutné v postižených oblastech napadené stromy likvidovat, v chráněných oblastech z nich alespoň oloupat a spálit kůru.Jiří Mazel, který má na Městském úřadu v Kroměříži na starosti správu lesů, vysvětlil, že lesníci používají na kůrovce dva druhy lapačů. Jeden je feromonový, zjednodušeně řečeno láká samečky na vůni samičky a lapá je do pasti. Jeho nevýhodou je, že na samičky nepůsobí, slouží hlavně k počítání a odhadu případného přemnožení.Účinnější jsou lapáky, které kladou lesníci na kraj lesa, do polostínu. Jsou to smrkové klády, přikryté jehličnatými větvemi. Ty brouky obzvláště lákají.„Na nich také sledujeme, zda k přemnožení skutečně došlo. Letos si musíme dát obzvlášť pozor. Když se spojí extrémní sucho s exhalacemi, které jsou pořád, je to vždycky nebezpečné,“ upozornil Jiří Mazel.(tn)

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info