Lesy ČR kvůli možnému pádu stromů uzavřou část Boubínského pralesa
14.04.2022 | ceskenoviny.cz
Lesy ČR uzavřely dneškem počínaje některé trasy v Boubínském pralese na Šumavě, protože hrozí pády suchých stromů na cesty. Zákaz vstupu platí do odvolání. Souše stojí v bezzásahové zóně, v níž se nesmí kácet. Stromy uschly po kůrovcové kalamitě, která byla v Boubínském pralese na vrcholu v roce 2019. Novinářům to dnes řekli zástupci Lesů ČR.
Uzavírka se týká modré a zelené turistické trasy směrem k Boubínskému jezírku a naučné stezky v centrální části Boubínského pralesa. Podle Lesů ČR nelze předvídat, kdy se souše v jádru pralesa vyvrátí nebo zlomí. "Pro návštěvníky je uzavření tras nepříjemné. Musíme ale respektovat stanovisko související s ochranou území i bezzásahový režim, který vylučuje kácení souší,“ řekl ředitel Lesního závodu Boubín Lesů ČR Miloš Juha.
"Je to velká škoda, protože Boubínský prales láká pravidelně velké množství turistů. V sezoně jich tudy projdou stovky za den. A myslím si, že uzavírka velkou část turistů od návštěvy Boubína odradí," uvedl za jihočeský Klub českých turistů Karel Markvart.
Pád stromu v Boubínském pralese si v minulosti vyžádal jednu oběť. V roce 2004 se na boubínskou centrální stezku zřítila souše. Zasáhla ženu, která vedla za ruku malou dcerku. Dítěti se nic nestalo, ale ženě hrot zlomené větve propíchl hrudník a zemřela.
Bezzásahová plocha na území rezervace šumavského Boubínského pralesa na Prachaticku se od roku 2020 rozšířila zhruba o 55 hektarů. Dosáhla tak výměry 139 hektarů. Rozhodl o tom šumavský národní park, který tím chce ponechat větší rozlohu pralesa pro samovolný vývoj. Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervace v České republice. Vyhlášena byla v roce 1858. Boubínský prales tvoří kombinace buku, smrku a jedlí a je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů.
Další články v kategorii Lesnictví
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Hradec Králové posílí MHD do městských lesů, parkoviště náporu nestačí (19.03.2026)
- Aukce cenného dříví v Holešově vynesla přes 18 milionů korun, podobně jako loni (19.03.2026)
- Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu (18.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Pomozme zvýšit zastoupení javoru klenu v našich lesích (12.03.2026)
- Lesy České republiky mají nový TOP management (12.03.2026)
- Protipovodňové přehrážky obnovily v Bohdašínském potoce na Náchodsku Lesy České republiky (12.03.2026)
- Andrea Kolowrat Krakowská: V naší zemi stále chybí respekt veřejnosti k soukromému vlastnictví (11.03.2026)

Tweet



