Lesy ČR podaly kvůli kontrole trestní oznámení na člena NKÚ
30.03.2012 | FinančníNoviny.cz
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podal trestní oznámení na člena Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Jiřího Kalivodu, kvůli jeho výrokům pro média k výsledkům nedávné kontroly NKÚ v podniku. Kontrolor prý mohl spáchat trestné činy pomluvy a zneužití pravomoci veřejného činitele. LČR také podaly podnět Kárné komoře NKÚ k zahájení kárného řízení vůči Kalivodovi. ČTK to dnes sdělil mluvčí LČR Zbyněk Boublík. NKÚ uvedlo, že nebude rozhodnutí lesů komentovat.
Kalivoda vedl kontrolu NKÚ v Lesích ČR. Kontroloři například zjistili, že podnik porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku. NKÚ měl výhrady i k dalším postupům státních lesů. Lesy ČR, které spravují polovinu lesů v zemi, závěry kontroly NKÚ odmítly.Lesům ČR vadí zejména Kalivodovo vyjádření k údajnému nehospodárnému nakládání s majetkem státu a porušování zákona o veřejných zakázkách. Například v TV Nova Kalivoda uvedl, že některé zjištěné nedostatky jsou tak závažné, že je NKÚ analyzuje zvažuje trestněprávní odpovědnost. Kalivoda také nevyloučil podání trestního oznámení.
Kalivodova vyjádření podle Lesů ČR nemají oporu v kontrolním závěru NKÚ. Podnik je podle Boublíka považuje "za způsobilá hrubě porušit práva osob jednajících jménem Lesů ČR a tím i Lesů ČR samotných". Lesy ČR proto podle něj podaly orgánům činným v trestním řízení podnět k prošetření celé věci v trestním řízení.
Další články v kategorii Lesnictví
- Zlepšuje douglaska tisolistá vlastnosti lesní půdy? (04.06.2026)
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)
- Výskyt nebezpečných trichinel u divočáků dovezených z Polska (14.05.2026)

Tweet



