Majitel lesa neplnil své povinnosti, čeká ho více než milionová pokuta

Přes milion korun na několika pokutách bude muset uhradit majitel lesů David Jan Horsky, známý z Děčínských kauz s nájemníky jeho domů. Svou liknavostí dopustil rozšíření kůrovce v soutických lesních porostech. Stav lesa označovali odborníci a státní úředníci za zkázu a spoušť. Kolem šesti tisíc kubíků popadaných a nevytěžených stromů v lesních porostech majitelů Davida Horskyho a Lesů ČR napadl kůrovec. Všichni se hrozili jara, co se bude dít, až brouk vylétne a napadne další lesní plochy. Česká inspekce životního prostředí vyčíslila ekologickou újmu na 33 milionů korun.

"Soud rychle konal a věc se pohnula kupředu i díky medializaci v Benešovském deníku. Byl rozdělen majetek vlastníků lesa na část Lesů ČR a část Davida Horskyho. Ten už se teď nemůže za nikoho schovávat a celkem spolupracuje,"shrnula aktuální situaci v kůrovcem zasažených lesích vedoucí odboru životního prostředí MěÚ ve Vlašimi Jana Zmeškalová s tím, že většinový majitel se konečně chová jako skutečný vlastník lesa.

"Spolupracuje s orgány ochrany lesa a najal si firmu, která napadené dřevo těží," dodává Jana Zmeškalová. Kůrovcová kalamita však úplně zažehnána není, broukem jsou totiž napadeny i některé stojící stromy. Podle Jany Zmeškalové ještě k rozšíření kůrovce dojde.

"Situaci na místě každý týden monitorujeme, je tam ještě spousta práce, ale důležitý je zájem vlastníka s tím něco dělat," říká vedoucí odboru životního prostředí. Při likvidaci kůrovcem napadených ploch se začalo hrát o čas. Lesy ČR, které vlastnily ideální třetinu lesních pozemků, na nichž řádil brouk, se obrátily na soud s požadavkem o rozdělení majetku. Lesní správa Kácov nečekala na vykonavatelnost soudního rozhodnutí a dotčené parcely začala dávat do pořádku.

"V našem výlučném vlastnictví je sedmdesát hektarů lesa. V této části jsme už kůrovcem napadené dřevo vytěžili a odvezli. Umístili jsme lapáky a v polovině dubna doplníme feromonové lapače," informoval Jaroslav Jančík z Lesní správy Kácov. Druhý vlastník lesa čekal, až nabyde soudní rozhodnutí právní moci.

"Potom se objevil na úřadě, ale jednal zprvu dost hrozně," říká Jana Zmeškalová. Přestože oba vlastníci v současnosti hrozící kalamitu řeší, nezbavuje je to povinnosti uhradit sankce uložené správními orgány. Proti stotisícové pokutě odboru životního prostředí ve Vlašimi se oba vlastníci odvolali a věc byla postoupena krajskému úřadu.

"V rozhodnutí, které už od nás odešlo, byly potvrzeny sankce pro většinového vlastníka," říká mluvčí krajského úřadu Martin Kupka s tím, že proti rozhodnutí se nelze odvolat, neboť jde o druhoinstanční rozhodnutí. Česká inspekce životního prostředí vyčíslala ekologickou újmu na 33 milionů korun a udělila Davidu Horskymu za několik deliktů více pokut, které v součtu přesahovaly milion korun.

"Měli jsme dlouho problém s doručováním, vlastník se nezdržoval ani jedné ze čtyř udaných adres. Před třemi týdny se nám podařilo za pomoci justiční stráže a policie rozhodnutí o pokutě doručit," uvedl zástupce hlavního inspektora pro ochranu lesa a přírody ČIŽP Jaroslav Šůra s tím, že David Horsky se v zákonné lhůtě nevyjádřil, proto mu inspekce v příštích dnech stejným způsobem doručí rozhodnutí o pokutě.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info