Majitelé lesů začali zpracovávat kalamitu

Stovky hektarů polomů začínají likvidovat majitelé lesů v jižních Čechách. Největší škody po sněhové kalamitě ze začátku ledna jsou hlavně v lesích na Třeboňsku a Novohradsku, polomům unikly výše položené lokality na Prachaticku.Zaměstnanci lesních závodů i najaté firmy odstraňují polomy v místech, kde jim to zatím dovolí počasí. Jsou ale oblasti, kde stále leží až metr sněhu a lesní cesty jsou nesjízdné. Zákaz vstupu do lesů už od soboty skončí na Českokrumlovsku, kde ho vydal počátkem ledna českokrumlovský městský úřad kvůli nebezpečí úrazů při pádech stromů."Podle lesního zákona ale trvá zákaz vstupu do míst, kde se dřevo těží a sváží," upozornila mluvčí českokrumlovské radnice Jana Zuziaková.

Polomy přinesou hlavně palivové dřevo

Škody v lesích jsou podle správců lesů nepříjemné hlavně tím, že se polámaly borovice a mladé stromy ve stáří do třiceti let. Zbytky těchto stromů se hodí hlavně na palivo nebo pro papírny, které z nich zpracovávají vlákninu. Zde vidí majitelé lesů největší škody, protože zisk z této suroviny budou mít o polovinu nižší, než kdyby prodávali stoleté zdravé stromy na pily. Další práci budou mít se zalesňováním míst, kde těžbu neplánovali. Polomy se také hůře zpracovávají."Odhadem se nám zlámalo pět set metrů krychlových stromů. Ročně těžíme sedm tisíc metrů, ale tohle jsou většinou mladé stromy. Budeme je prodávat pod cenou. Zatím škody jen odhaduji, protože jsem se všude kvůli sněhu nedostal," upozornil vedoucí obecních lesů ve Zbytinách na Prachaticku Jan Mattas.Zbytiny mají dvanáct set hektarů lesů, převážně ve složitém terénu. Podle Mattase jsou ekonomické škody zřetelné už na první pohled. U běžné kulatiny prodávají metr krychlový za 1400 korun, za dřevo na štěpky nebo pro papírny dostanou osm set korun.Za normální zimní polomy považují škody městské lesy ve Volarech nebo v Dačicích. Lidé ze společnosti Lesy města Český Krumlov tvrdí, že kalamita byla velká, ale ne plošná."Hodně stromů se vyvrátilo nebo zlomilo na stráních, v lokalitách jako Zátoňské Dvory, u Větřní a Rožmberka. Šlo o mladé porosty a vrcholky hřebenů. Kde máme přístup, tam polomy těžíme," uvedl šéf českokrumlovských lesů Bedřich Navrátil.Podle lesníků odnesly těžký sníh nejvíce borovice, někdy jen jejich vršky. To je příčina, proč největší škody jsou v lesích na Třeboňsku."Třeboňsko má v lesích až osmdesát procent borovic, u nás je tomu naopak. Kalamitu zařadíme do plánu nahodilé těžby," řekl šéf Městských lesů Dačice Kamil Kubeš.Ačkoliv majitelé lesů musí kalamitu zlikvidovat podle zákona co nejrychleji, a na trh se tím dostane obrovské množství dřeva nižší kvality, nepočítají s tím, že by se prodejní ceny výrazně změnily. Přesto uvažují o taktice."Po velkých polomech na podzim 2002 jsme se zkoušeli dohodnout se státními lesy, aby třeba netěžily tam, kde stromy nepopadaly. Nepřistoupily na to," uvedl Navrátil z krumlovských městských lesů.

Malé obce nabízejí lidem těžbu svépomocí

Podle Navrátila se může potom dostat na prodej množství dřeva, které trh nepřijme. Malé obce vlastnící lesy se přitom už teď pokoušejí kalamitu odstranit svépomocí a nabízejí lidem vytěžení padlých stromů. V Boršově nad Vltavou metr krychlový za padesátikorunu.Firmy prodávající dřevo na topení se nedostatku zákazníků nebojí. Za poslední roky přitom vzrostla cena palivového dříví až trojnásobně, poptávka po něm kvůli zdražování plynu a elektřiny stále stoupá.Rostou také nákupní ceny dřeva. Kaplická firma Brennstoff například prodává metr krychlový měkkého dřeva za pět set až šest set korun. Nejdražší je buk, který stojí devět set korun."Nepočítám s tím, že budeme ceny měnit," uvedla majitelka firmy Marie Šafránková.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info