Mírná zima může pomoci zvýšit nízké stavy zajíců

Letošní mírná zima svědčí lesní zvěři a mohla by pomoci například populaci zajíců, kteří v posledních letech z přírody téměř zmizeli. Počasí se však může obrátit a první jarní vrhy mláďat zahubit. „Po mírné zimě by se mohly zvýšit stavy zajíců, kterých velmi ubylo. Nyní mají výbornou pastvu v podobě zelených ozimů obilovin, k nimž se v nezamrzlé zemi lehce dostanou,“ popisuje předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou Josef Novák z Tutlek na Rychnovsku.Jarní charakter počasí se však může rychle změnit a to by naopak mohlo zajícům přinést nemalé problémy.

„První mláďata se rodí v březnu a pokud by přišla do špatných podmínek, uhynou. Spíše než samotné velké mrazy jim vadí sníh a vlhko v kombinaci s nízkými teplotami,“ vysvětluje Novák. Dříve hojná drobná zvěř leckde doslova mizí z přírody a často se již vůbec neloví. Úbytek zřejmě způsobila chemizace polí, změny v krajině a přemnožení predátorů. Podle některých myslivců začali zajíci mizet před více než deseti lety, když se začalo s plošnou vakcinací lišek proti vzteklině. Ta předtím probíhala pouze lokálně. Tím se počet jednoho z přirozených nepřátel zajíců velmi zvýšil.Katastrofální stav zajíců přiměl myslivce, aby v některých honitbách upustili od jejich střílení, někde se začali zabývat jejich umělým odchovem.

„Už dlouho pečlivě vybíráme a zvažujeme, kolik zajíců odlovit,“ potvrzuje Novák.V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století lovili myslivci v Čechách průměrně okolo milionu zajíců ročně, v letech 1998 a 1999 však pouze asi sedmdesát tisíc kusů.Opačné potíže mají nimrodi s divočáky. Ti se přemnožili nejen u nás, ale i v sousedních státech a současná zima nahrává i jim. „Je to populační exploze, se kterou si nikdo neví rady. Bachyně mají selata již v únoru a v mírné zimě mají větší šanci na přežití. Velké problémy s divočáky jsou i v Rakousku, Německu či na Slovensku,“ říká Novák. S uspokojením dodává, že současná zima je pohodlnější i pro myslivce.

„Stejně jako zvířatům i nám se po lese lépe pohybuje, zvlášť u nás v kopcích“ usmívá se Novák.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info