Mufloni se budou muset rozloučit s oborou

Srnky, jeleny i muflony mohli dosud potkávat na dlouhých procházkách lidé, kteří přišli do Slavické obory na Chrudimsku. Jenže zatímco si turisté vychutnávali pohled na exotické zvíře, které pochází z Korsiky, trpěl podle odborníků les. Nyní mají lesníci problém vysadit v oboře malé stromky, protože početné mufloní stádo je ihned spásá. Proto se zaměstnanci Lesů České republiky odhodlali k poměrně radikálnímu řešení - postupně z obory všechny muflony odstraní. Za několik let tak budou lidé na zvířata s charakteristicky zakroucenými rohy jen vzpomínat.

" Naším cílem je během několika příštích let snížit počet muflonů. Neznamená to však, že úplně všechny kusy zmizí už příští rok. Postupně budeme stádo, které dnes tvoří padesát osm muflonů, snižovat odlovem. Další možností také je, že zvířata budeme prodávat dalším oborám," řekl lesní správce Slavické obory Oldřich Sýkora. O zmenšení stavu muflonů rozhodli odborníci z Chráněné krajinné oblasti Železné hory a Českých lesů.

" Důvodem je, že máme problémy s obnovou lesa, kde se nám nedaří postupně vyměnit přestárlé stromy za nové. Mufloni jsou vlastně ovce, a tak spásají i malé stromky, které v lese vysadíme," uvedl Sýkora. Podle vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory Františka Bárty je dalším důvodem také to, že mufloni ničí i podloží lesa.

"Je to zvíře, které pochází z Korsiky a je zvyklé se pohybovat na skálách. V oboře však kopýtky rozrušuje podloží natolik, že na některých místech dochází k jeho erozi až na holou skálu," řekl Bárta. Během několika let by tak ve Slavické oboře neměl zůstat ani jeden muflon. " Je to zvíře, které do takového lesa nepatří. Protože navíc mufloni žijí chráněni v oboře, je jich už v současné době příliš. Přitom z hlediska myslivosti ani slavičtí mufloni nejsou kvalitní zvěří, protože nemají hodnotné trofeje," dodal František Bárta.

Slavická obora byla definitivně dobudována roku 1850, chov muflonů na tomto místě je však až novodobou záležitostí. První kusy zde nalezly svůj domov až v roce 1955. Původně sedmdesátičlenné stádo se postupně rozrůstalo a v polovině devadesátých let mělo okolo sto kusů.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info