MZe posiluje leteckou hasičskou službu v lesích
05.05.2007 | Agris
V případě výskytu lesních požárů pomůže hasičům likvidovat živel vrtulníková letka Policie ČR. Informovala o tom dnes mluvčí Ministerstva zemědělství ČR (MZe) Táňa Králová s tím, že ministerstvo uzavřelo s resortem vnitra dohodu o spolupráci při zajišťování letecké hasičské pomoci i přes to, že zajištění ochrany a likvidace požárů v lesních porostech je povinností vlastníků nebo uživatelů lesů.
MZe podle Králové vypsalo veřejnou zakázku, na základě které bude vybrán provozovatel letecké hasičské služby (LHS) po dobu dvou let. LHS má začít fungovat od července 2007, tj. v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů vzhledem k období prázdnin a dovolených. Do té doby zajistí hlídkovou činnost letka Policie ČR. Ministerstvo zemědělství na tuto činnost vyčlenilo ze svého rozpočtu 1,343 milionu korun. V případě zásahu vrtulníků policejní letky při lesním požáru zaplatí MZe resortu vnitra 20 273 korun za každou letovou hodinu.
„Ministerstvo zemědělství zajišťuje leteckou hasičskou službu jako službu nadstandardní, není to jeho povinností. Letecká hasičská služba je z naší strany vstřícným krokem, kdy MZe může převzít povinnosti vlastníků a uživatelů lesů na úseku požární ochrany. Náklady s ní spojené nejsou mandatorním výdajem státního rozpočtu,“ upozornil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Letos je to poprvé, kdy MZe přistoupilo k výběru firmy, která má zajistit leteckou hasičskou službu po dobu dvou let. Je to především proto, aby se zamezilo průtahům při odvolávání se neúspěšných uchazečů o provozování této služby, k čemuž opakovaně docházelo v minulých letech. Pro LHS v letošním a příštím roce požaduje MZe od uchazečů nabídku alespoň 20 letadel, 10 pro hlídkovou činnost a 10 pro hasební zásahy, což je minimální počet pro protipožární ochranu lesa na území ČR.
Další články v kategorii Lesnictví
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)
- Výskyt nebezpečných trichinel u divočáků dovezených z Polska (14.05.2026)
- Objem smrkového dříví napadeného kůrovci klesá již pátým rokem, ale pozornost je třeba věnovat i dalším dřevinám (14.05.2026)

Tweet



