Na klimatické konferenci v Paříži byl představen projekt zalesňování Afriky
09.12.2015 | Silvarium
Více než desítka afrických zemí představila na probíhající klimatické konferenci v Paříži rozsáhlý projekt na obnovení sto milionů hektarů lesů během patnácti let. Lesním porostem by tak mělo být celkem osázeno území o velikosti Egypta. Uvedl to server Idnes.cz s odvoláním na The Guardian.
Za projektem stojí podle Idnes.cz iniciativa The African Forest Landscape Restoration. Miliardou dolarů ho podpoří Světová banka, další 600 milionů dolarů pak na obnovu lesů půjde ze soukromého sektoru. Část financí by mělo poskytnout také Německo, píše server The Guardian.
Africké země pro unikátní projekt poskytnou pozemky. Etiopie, Demokratická republika Kongo, Keňa, Niger, Uganda a Burundi dohromady přislíbily 42 milionů hektarů, což je území větší, než rozloha Německa (více o projektu najdete v angličtině zde).
Zástupci všech zúčastněných zemí se podle Idnes.cz shodují, že plošná výsadba stromů bude mít pro Afriku celou řadu pozitivních důsledků. Od projektu si slibují například zpomalení desertifikace, zlepšení úrodnosti půdy, větší dostupnost zdrojů pitné vody či zvýšení biodiverzity a odolnosti vůči dopadům klimatických změn.
„Obnova naší země přinese prosperitu, příležitosti a pocit bezpečí. S projektem obnovy lesů budeme svědky rozvoje zemědělství ve venkovských oblastech. Dojde k diverzifikaci zdrojů obživy a zlepšení života lidí," cituje Idnes.cz rwandského ministra pro přírodní zdroje Vincenta Birutu.
Další informace o výstupech klimatické konference v Paříži
red.
Další články v kategorii Lesnictví
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- Zlepšuje douglaska tisolistá vlastnosti lesní půdy? (04.06.2026)
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)

Tweet



