Nesázejte smrk, uschne. Na stranu ekologů se postavily i kraje a ministerstva

Kraje, ministerstva, Agrární komora a přes tisíc lidí písemně vyzvalo ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO), aby přepracoval návrh vyhlášky upravující skladbu lesů. Instituce i jednotlivci se připojili k volání ekologů po odolných, různověkých lesích nezaložených na smrkových monokulturách.

Potřebujeme odolné lesy. To je leitmotiv výzvy, za kterou se postavili představitelé Libereckého, Zlínského, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina stejně jako ministerstva obrany a životního prostředí, Agrární komora a více než jednotlivců, vědců i ekologických organizací. Žádají rozsáhlé změny v kritizované vyhlášce č. 83 k lesnímu zákonu.

Inkriminovaná vyhláška významně ovlivní formu obnovy lesních porostů sužovaných suchem a kůrovcem. Autoři výzvy požadují hlavně menší podíl smrku při výsadbách a další úpravy k tomu, aby se lesy staly různověkými, odolnými a pestrými.

Studie Mendelovy univerzity v Brně varovala, že smrky by neměly být masivně vysazovány v místech „s vysokým rizikem předčasného rozpadu porostů a rizikem opakovaného odumírání”.

Také podle připomínky Zlínského kraje je ministerstvem navrhovaná reakce na současné klimatické změny nedostatečná. To se týká především možnosti vysazovat smrk až do zastoupení 75 procent na místech, která jsou k tomu klimaticky nevhodná. Také kraj Vysočina navrhuje zastoupení smrku na určitých typech stanovišť zapotřebí znatelně snížit.

Kalamitní situace panuje již ve čtyřech krajích. Vláda v demisi se dosud omezuje na snahu mírnit důsledky prostřednictvím objednávek vagonů na odvoz klád do zahraničí a nových harvestorů. Podle ekologů je však nutné řešit také příčiny, za něž považují také způsob zadávání zakázek ze strany Lesů ČR v podobě takzvaných „megatendrů“.

„Nikdo si nepřeje, aby kolem něj vyrůstaly smrky, které pravděpodobně zahynou dřív, než se dožijí mýtního věku,” uvedl expert na ochranu lesů Hnutí Duha Jaromír Bláha. Návrh vyhlášky pak označil za tragický. Hnutí chce tento týden představit vlastní komplexní řešení pro zdravé lesy. „To by měla vláda začít hned uskutečňovat, nemáme-li se jen pasivně dívat, jak naše lesy mizí na nekonečných vlacích do zahraničí,” je přesvědčen Bláha.

 

Autor: Redakce

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info