Nový šéf Lesů ČR by mohl být znám už příští týden

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) bude generálního ředitele Lesů ČR vybírat ze tří kandidátů, které si pozval k rozhovoru.

Jeho jméno by rád oznámil v příštím týdnu. Řekl to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pozvané k rozhovoru o představách fungování státního podniku Bendl nechtěl jmenovat.

Ještě v pátek ministerstvo zemědělství uvedlo, že ve hře o funkci ředitele Lesů ČR zůstává pět kandidátů. Předchozí šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora ke konci listopadu rezignoval a řízením firmy je od té doby pověřen finanční ředitel Michal Gaube.

Táhnoucí se výběrové řízení se nelíbí dlouhodobému kritikovi lesnické politiky státu, prezidentovi Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) Zdeňku Valnému.

Odkladem vyhlášení výsledků z původního termínu na konci ledna podle něj ministr umocňuje dojem, že se jedná o netransparentní řízení s nejasnými pravidly, nedůvěryhodnými hodnotiteli i termíny. "Já se snažím to výběrové řízení udělat tak, abych měl čisté svědomí směrem k tomu, koho nakonec vyberu," řekl v ČT Bendl.

Podle informací zveřejněných minulý týden na lesnickém serveru Silvarium.cz údajně mezi devítkou postupujících do druhého kola byli Bendlův poradce Miloš Pochobradský, kvestor České zemědělské univerzity a bývalý šéf Vojenských lesů a statků Josef Vojáček, Ivan Klik, Pavel Indra, Miroslav Švec, Václav Šebek, Daniel Szorád, Jiří Červenka a prozatímní šéf LČR Gaube.

Ministerstvo nezveřejnilo jména a složení výběrové komise. Podle serveru Insider.cz má komise šest členů, mezi kterými jsou předseda dozorčí rady Lesů ČR Miroslav Zámečník, náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Radek Braum, vrchní ředitel kabinetu ministra zemědělství Radek Coufal, zástupce správní sekce ministerstva zemědělství Jan Ludvík a šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová. Bendl v neděli uvedl, že po ukončení výběrového řízení ministerstvo oznámí i složení komise.

Sýkora podnik vedl od 1. ledna 2009. Oficiální důvody své listopadové rezignace neuvedl, podle některých médií tak učinil na nátlak Bendla. Většina lidí z lesnicko-dřevařského oboru i ekologů Sýkorovu rezignaci přivítala.

Protikorupční policie aktuálně vyšetřuje zakázky LČR na informační technologie, při nichž údajně vznikla škoda zhruba 350 milionů korun. Policisté případ prověřují pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila, ani nezadržela.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info