Oheň v Tatrách rozvířil spor o těžbu dřeva mezi lesníky a ekology

Víkendový požár ve Vysokých Tatrách znovu otevřel ostrou diskusi mezi ministerstvem zemědělství a lesníky na jedné straně a ochranáři na straně druhé o tom, jak se měl národní park po loňské větrné kalamitě vyvarovat riziku požárů. Ekologové kritizují lesníky, že těžili hlavně výnosnější dřevo a že zanedbali úklid drobné hmoty poblíž turistických tras, kde požár vypukl. "Hlavní příčinou vzniku požárů je lidská manipulace s otevřeným ohněm," řekl ČTK šéf ochranářského sdružení Vlk Juraj Lukáč.

Ochranáři podle něj dlouho upozorňovali na neuklizená místa poblíž benzinové pumpy v Tatranské Poliance. Lesníci podle Lukáče těží jenom hrubou hmotu, která se dá prodat, a tenké kusy nechávají ležet. Varoval, že v budoucnu prý vypuknou další požáry. Tatrám kromě toho prý hrozí příští rok v březnu nebo dubnu, kdy bude tát sníh, také povodně.

Tiskový mluvčí Šumavského národního parku Radovan Holub v reakci na požár v Tatrách ČTK řekl, že lesníci měli za úkol vyčistit okolí turistické stezky, kde požár zapříčinil zřejmě nedopalek cigarety. "Na místě zůstalo nezpracováno neekonomické tenké dřevo, zatímco ekonomicky výhodné už bylo svezené," uvedl Holub. Zanedbáno bylo čištění v okolí obydlených míst a kolem Cesty Svobody, kde požár nakonec propukl. Jeho vzniku a rozšíření napomohly i vysoké teploty a silný vítr. Právě tropické dny měly podle Holuba přimět vedení parku k vydání zákazu kouření, stalo se tak ale až po vypuknutí požáru.

Neodpovědnost vytkl lesníkům také nevládní ekologický výbor Naše Tatry. "Lesníci a další zpracovatelé dosud nechali popadané dřevo na nejfrekventovanějších místech, tedy v lokalitách s nejvyšším rizikem požárů," uvedlo sdružení v tiskovém prohlášení. Lesníci přitom těžili v Tiché a Kôprové dolině, kde byla pravděpodobnost požáru minimální, dodal výbor.

Státní lesy Tatranského národního parku se teprve chystají na poslední výtky ochranářů reagovat, předběžně už je ale zpochybnily. "Musíme je pořádně prostudovat. Ovšem podle mého názoru jsou tvrzení představitelů sdružení Vlk neadekvátní, zavádějící až nepravdivá," řekl ČTK mluvčí tatranských lesů Marián Štrucel.

Podle Lukáče je za požár v Tatranském národním parku politicky zodpovědný ministr zemědělství Zsolt Simon. Ministra Lukáčova obvinění pobouřila. Podle něj ochranáři svými podáními na Inspektorát životního prostředí brzdí práci lesníků, stavějí se do role rozhodčího, ale když je potřebné nést odpovědnost, pak se skrývají.

Podle Jána Kukly z Ústavu ekologie lesa ve Zvolenu letní požáry vznikají na povrchové vrstvě humusu, která bývá vysoká někdy až 20 centimetrů. Při polomech nebo těžbě pak dochází zejména v létě k jejímu vyschnutí. Tato vrstva je pak vysoce zápalná. "Nebezpečí se zmenší až za dva nebo tři roky, kdy se povrchová vrstva obsahující jehličí, kůru a drobné větvičky přemění v černou hmotu," řekl ČTK.

Podle Kukly těžba samotná možnost vzniku požáru přímo neovlivňuje. "Snad jenom pálení klestí po těžbě by mohlo být nebezpečné," uvedl. "Samozřejmě při hašení vzniklého požáru je snadnější, když je polom vytěžen," dodal. Soudí, že vzniku velkých požárů se dá předejít pouze pravidelnou kontrolou porostů přímo v terénu. Se stejnými problémy se potýká Španělsko nebo Řecko. "V Číně se dokonce pro ochranu lesa před požáry staví strážní věže," dodal Kukla.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info