Pily bojují s následky kalamity i s časem

Lesníci z okolí Ještědu likvidují následky rozsáhlé námrazové kalamity, která během zimy postihla velkou část tamních porostů. V případě, že by se postižené dřevo nestihlo včas zpracovat, hrozila by stromům další pohroma - kůrovec

Pracovníci ještědské lesní správy se shodují na tom, že letošní zima byla atypická.

"Stromy začaly namrzat již v říjnu, v listopadu námraza stále trvala. V prosinci padal sníh a ještě v lednu nepřišla obleva. Pro stromy to znamenalo extrémní zatížení," uvedl Josef Rákosník, lesní správce Lesní správy Ještěd, který nepamatuje tak rozsáhlou námrazovou kalamitu. Mráz a vítr vytvořily na stromech mnohacentimetrové vrstvy ledové krusty, která ulamovala větve i části stromů v průběhu zimy celkem čtyřikrát. Postiženy jsou prakticky všechny druhy stromů v pásu kolem 700 metrů nadmořské výšky od Ještědu až po Kryštofovo Údolí.

Kalamitou bylo postiženo 20 tisíc kubíků dřeva, což je podle lesníků takřka polovina roční těžby lesní správy. Nejvíce zasaženým územím je revír Novina, kde se rozkládají takřka tři čtvrtiny námrazou poškozených stromů. Zjišťování rozsahu škod přitom byl pro lesníky nadlidský úkol, práci znemožňoval hluboký sníh.

"Kalamitu zpracovává od února několik firem, v lese jsou i o víkendech, pomáhají všichni okolní revírníci. Do června musíme vše stihnout, v současné době jsme asi v polovině," sdělil ještědský lesní správce.

Poškozené stromy jsou atraktivní pochoutkou pro kůrovce, který se právě v těchto červnových dnech rojí.

"Nesmíme dovolit vylétnutí dospělého brouka, pak by se množil geometrickou řadou," upozornil Rákosník. Pro lesníky je kůrovec skrytým nepřítelem, proti němuž budou bojovat nepřetržitě až do příštího jara.

"Na nápor kůrovce jsme ale připraveni, instalujeme lapáky i lapače. Myslím, že jsme možné nebezpečí podchytili včas," dodal.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info