První duben – Den ptactva
01.04.2016 | Lesy České republiky, s. p.
První špačci, skřivani a holubi hřivnáči se objevili koncem února. Překvapil je příval sněhu, ale k návratu do jižních krajin je už nedonutil. „V dubnu od nás odlétají zimní hosté, ptáci hnízdící daleko na severu, kteří tu našli příznivější klima i zdroje potravy pro přezimování,“ vysvětlil ornitolog Miroslav Pecha.
Jedinečným územím, ve kterém hnízdí stovka ptačích druhů a mnoho dalších tu loví či zimuje, je Lesnický park Křivoklátsko, založený před šesti lety. Patří do tak zvané „Ptačí oblasti“ soustavy NATURA 2000. V loňském roce zahájili tamější lesníci tradici vycházek do přírody. Na letošní výlet do ptačí říše pozvou veřejnost v květnu. Termín včas zveřejníme na webu i Facebooku Lesů ČR.
Další články v kategorii Lesnictví
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- Zlepšuje douglaska tisolistá vlastnosti lesní půdy? (04.06.2026)
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)

Tweet



