První vlastníci a správci lesa obdrželi osvědčení o trvale udržitelném hospodaření v lese

V měsíci září tohoto roku převzal zástupce Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR (jehož zakládajícími členy jsou Lesy České republiky, s.p. (LČR), Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (VLS), Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) a Sdružení majitelů lesa a podnikatelů v lesním hospodářství) od certifikačního orgánu certifikát osvědčující, že se v lesích, o něž se starají tyto subjekty, hospodaří v souladu s principy trvale udržitelného hospodaření (TUH*).

V těchto dnech se již stali první vlastníci a správci lesa (Dvůr Lobeč, Hradecké městské lesy, a.s., Lesní a rybniční správa Zbiroh Jeronýma Colloredo-Mannsffelda, Lesy České Republiky, s.p., lesní správa Ronov nad Doubravou a lesní závod Židlochovice, Vojenské lesy a statky, s. p. divize Mirošov), kteří požádali o účast v regionální certifikaci lesů podle Českého systému certifikace lesů PEFC (CFCS), držiteli osvědčení o této účasti. Osvědčení je postupně vydáváno všem vlastníkům lesa, kteří se zavázali k plnění kriterií stanovených CFCS a již prošli nebo v současnosti procházejí schvalovacími procedurami systému. Dosud bylo odbornou komisí schváleno 366 individuálních vlastníků lesa hospodařících na ploše více než 1,8 mil. ha lesa.

Úroveň hospodaření ve všech lesích, přihlášených k regionální certifikaci, bude předmětem ročních dozorových auditů certifikačního orgánu, které mají zajistit stálou průkaznost trvale udržitelného způsobu hospodaření. V případě zjištění porušení stanovených standardů může dojít až k odebrání vydaného osvědčení.

Bylo tak naplněno několikaleté úsilí lesnických odborníků o získání regionálního certifikátu lesů v systému PEFC (Pan European Forest Certification) na základě standardů pro certifikaci lesů na území ČR.

Tyto standardy vycházejí z kritérií trvale udržitelného hospodaření přijatých na konferenci k ochraně lesů v Helsinkách v roce 1993. Jedná se o tato kritéria:

- zachování a vhodné rozšiřování lesních zdrojů a jejich přínos ke globálnímu koloběhu uhlíku,

- zachování zdraví a vitality lesních ekosystémů,

- zachování a podpora produkčních funkcí lesa,

- zachování, ochrana a vhodné zvyšování biologické diverzity lesních ekosystémů,

- zachování a vhodné posílení ochranných funkcí lesa,

- zachování ostatních sociálně - ekonomických funkcí lesa.

Cílem certifikace lesů je tedy podpora principů trvale udržitelného hospodaření v lesích. Za certifikaci lesů je označován postup, kdy nezávislý certifikační orgán provádí na komerčním základě hodnocení, zda hospodaření v lesích je v souladu s principy TUH, tedy se standardy ekologickými, ekonomickými a sociálními. V případě kladného výsledku vydává certifikát. U výrobních a obchodních firem je nahrazena certifikací spotřebitelského řetězce dřeva ("chain of custody"). Jejím cílem je prokázat, že certifikovaná výrobní či obchodní organizace může nabízet zákazníkovi výrobky, které jsou vyrobeny ze dřeva vypěstovaného podle principů TUH. Zárukou, že výrobek pochází z lesů, ve kterých se hospodaří trvale udržitelným způsobem, může být logo, které je zpracovatel oprávněn aplikovat na výrobek. Certifikací procesu tak dochází k certifikaci produktu. Je evidentní, že certifikace lesa, ale především certifikace spotřebitelského řetězce, jsou nejen nástroji podporující TUH, ale i nástroji tržními. Producent dřevní hmoty, tedy vlastník lesa, se bude stále silněji dostávat pod tlak občanské veřejnosti a tudíž také zpracovatelů dřeva, aby dodával do spotřebitelského řetězce surovinu z certifikovaného lesa, jejíž použití zajistí výrobci finálního produktu větší schopnost konkurence na trhu.

Nadnárodní odběratelé a zpracovatelé dřeva, jako jsou např. Ikea nebo Stora Enso již odmítají necertifikované dříví odebírat. I čeští zpracovatelé dřeva se rozhodli k tomuto kroku přistoupit a např. Frantschach, a.s. (vlastník celulózky Sepap Štětí), Uniles, a.s., Dřevozpracující družstvo Lukavec nebo Dřevozávod Pražan zhruba do půl roku začnou požadovat od svých dodavatelů certifikované dříví. V zahraničí se totiž již neuplatní produkty, které jsou z necertifikovaného dříví vyrobeny.

* "Trvale udržitelný rozvoj", je obecně takový způsob existence společnosti, který uspokojuje potřeby všech, aniž by oslaboval možnosti budoucích generací naplňovat jejich vlastní potřeby. O trvale udržitelném hospodaření (TUH) lze mluvit ve vztahu ke všem ekosystémům, druhům energie a surovinovým zdrojům lidstva. Jedním z nejdůležitějších je i les, který je obnovitelným zdrojem, a který nejen že poskytuje jednu ze základních surovin - dřevo, ale je i důležitým krajinotvorným prvkem a tvoří součást životního prostředí.

Proto mluvíme-li o trvale udržitelném hospodaření v lesích, máme na mysli především využívání lesů takovým způsobem a v takovém rozsahu, že jejich ekonomické produkční schopnosti budou v rovnováze i s dalšími tzv. mimoprodukčními funkcemi, mezi které patří: ochrana půdy, ochrana vodních zdrojů, zachování životního prostředí pro mnoho rostlin a živočichů, možnost rekreace a odpočinku lidí.

Trvale udržitelné hospodaření v lesích je v legislativě ČR deklarované v § 1 zákona o lesích č. 289/1995 Sb.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info