Sběrači borůvek devastují Krkonoše

Lidé hlavně z Polska a Ukrajiny likvidují zapovězené lokality národního parku. Žním borůvek v režii kombajnérů z Polska a Ukrajiny nyní pouze s velkými obtížemi čelí strážci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Invaze sběračů, po nichž zůstává ve veřejnosti zapovězených lokalitách národního parku doslova spoušť, naplno propukla koncem předminulého týdne. Sběrači postupují do vyšších, přísně chráněných částí hor.

"Jenom v katastru Pece pod Sněžkou se nám doposud podařilo zadržet okolo padesáti ilegálních sběračů. Pokuty se pohybovaly do jednoho tisíce korun. Záleželo na lokalitě a způsobené škodě. Vesměs šlo o cizince. Čechů jsme při nelegálním a přírodu devastujícím sběru borůvek přistihli oproti jiným letům zatím minimum," shrnul šéf terénní služby Správy KRNAP v Peci pod Sněžkou Vladimír Jiřička.

Strážci nezřídka posílení policejní hlídkou operují v horách od časných ranních hodin.

Taktika opakovaných zásahů odpovídá propracované strategii sběračů, jejichž širokozáběrové hřebeny, které snesou příměr s kombajny, způsobují často nenávratné škody.Borůvčí začne po nájezdu kombajnérů v lepším případě opět naplno rodit za několik let. "Kromě zdevastovaných porostů připravují řadu zdejších živočichů o nezbytný zdroj potravy. Borůvek se letos urodilo o poznání méně. Sběračů ovšem neubylo, spíše naopak," přiblížil Jiřička.Správa KRNAP letos s předstihem do 15. října uzavřela rizikové oblasti, kam obvykle pronikají sběrači lesních plodů. Vědomí sběru zakázaného ovoce velí sběračům používat úskoků a propracovaných lstí. Oblast, kde najednou hbitě pracuje i několik desítek sběračů, často střeží bdělé hlídky.

"Jakmile dostanou varovný signál, nářadí jim odpadne od ruky a prchají pryč. Daleko se však mnozí nedostanou. Řadu se nám jich podaří pochytat. Říkám tomu komerční sběr, který nelze tolerovat. V Krkonoších ho letos nejvíce provozují Poláci a Ukrajinci. Jde o celé početné skupiny," popisuje účinnost zátahů šéf terénní služby Správy KRNAP Jaromír Gebas.

Cizincům může divoký sběr borůvek přivodit kromě pokuty i nepříjemné opletačky s policií. Strážci, kteří potřebují stvrdit účinnost postihu pokutou při výmluvách sběračů na nesolventnost, kontaktují policii.

"Vždy lze v krajním případě najít legální způsob, jak některé z cizinců chycených při nedovoleném sběru borůvek pozdržet v Česku, než další přinesou požadované peníze na pokutu. Vymáhat ji správní cestou by bylo na dlouhé lokty," prozradil osvědčený postup Jiřička. Borůvky prodávané v Česku po 80 korunách za litr se mohou v případě správního řízení pořádně prodražit.

Ochranáři schraňují trofeje

Trofeje třiatřiceti ukořistěných hřebenů zdobí od loňska stále doplňovanou sbírku terénní základny ochranářů v Peci pod Sněžkou. Letos jich přibylo dalších patnáct a sezóna teprve začala. "Často jde o obdivuhodně velké nástroje, které lze jen stěží udržet v ruce," sdělil ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info