Smrkové porosty žloutnou!

Tým odborníků z výzkumného ústavu nyní zjištuje, proč dochází nejen v Lužických horách ke žloutnutí zejména smrkových porostů.

"V Lužických horách není tento stav tak závažný jako například v sousedních Jizerských horách. Co je hlavní příčinnou nyní zjišťují odborníci, můžeme se jen domnívat o příčině, jako je třeba pokles hořčíku v půdě. V naší oblasti jsou zasaženy jen určité lokality a věkové stupně porostů. Například v loňském roce došlo ke žloutnutí jehlic smrků u starších stromů a střední vrstva zůstala uchráněna. V letošním roce je takto zasaženo menší procento stromů, než tomu bylo před rokem," uvedl vedoucí Lesů ČR v České Lípě ing. Jaroslav Junek.

Lesníci připouštějí, že na žloutnutí některých pásem porostů má bezesporu vliv i exhalace a změna chemismu půdy. Před lety došlo k leteckému vápnění lesů a zlepšení bylo patrné, a to nejen na dotčených pásmech, ale také vodních plochách a lukách. Proti tomu však ostře protestují ochránci přírody, kteří tvrdí, že se tím ohrožují nižší formy živočišných druhů.

"Takto zasažené plochy žloutnutím se u nás neodtěžují, je zde totiž šance, že se v dalším roce opět zregenerují a opět "zazelenají"," doplnil včera pro Českolipský deník ing. Jaroslav Junek.

Podle jeho slov se podařilo pracovníkům lesů ČR zabránit i rozšíření kůrovce. "Jeho výskyt je v normě a nijak neohrožuje lesy. Včasným odtěžením poškozených porostů a důsledným využíváním lapačů a lapáků se nám daří kůrovce mít pod kontrolou," řekl Jaroslav Junek.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info