Stát nemá koncepci lesního hospodářství

V lesnictví vládne chaos.

Ještě v úterý šéf státní firmy Lesy ČR prohlašoval před novináři, že vypovídá veškeré smlouvy se soukromými firmami. V tutéž dobu se ale zároveň domlouval ministr zemědělství se zástupci těchto firem, že smlouvy zůstanou platné.

Ještě v úterý se šéf Lesů Kamil Vyslyšel dovolával šetření antimonopolního úřadu, kvůli jehož výsledkům smlouvy údajně neplatí.

Včera ovšem antimonopolní úřad naopak prohlásil, že zahájil správní řízení se samotnými Lesy kvůli podezření ze zneužití dominantního postavení právě vůči soukromým firmám. A Palas Vyslyšela odvolal.

»Vedení Lesů nemá žádnou koncepci,« shrnuje mínění odborníků předseda dozorčí rady Lesů a poslanec koaličních lidovců Jan Grůza.

Začalo to v září 2003

Kauza státních Lesů začala odvoláním jejich dlouholetého šéfa Jiřího Olivy už v září předloňského roku. Palas jej vyhodil na hodinu. Zdůvodnil poté svůj krok snahou zvýšit zisk státního podniku.

Palas tvrdil, že mnohé lesnické firmy mají s Lesy uzavřeny dlouhodobé smlouvy nevýhodné pro stát. Zdůrazňoval, že celý systém zprůhlední. Ve hře přitom jsou roční tržby v řádech miliard korun. Státní podnik totiž spravuje přes polovinu všech lesů v zemi. Významnou část lesnických prací i prodeje dříví ovšem na základě smluv s Lesy dělají soukromé firmy.

Zhruba rok od chvíle, kdy Olivu vystřídal Palasem dosazený nový šéf Vyslyšel, se podnikatelé se státní firmou pouze takříkajíc ostřelovali.

Firmy přitom tvrdily, že změny mají jen připravit prostor pro jiné podnikatele, kteří jsou Palasovi bližší. Například pro jeho bývalého asistenta Vojtěcha Slówika.

Palas zase vyhlašoval, že státní podnik převezme do svých rukou od soukromníků výrazně větší podíl v obchodu s dřevem. Odvolával se přitom na šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož je prodej dříví přímo státní firmou efektivnější než prostřednictvím soukromých společností.

Firmy zase přišly s jiným nezávislým auditem, který dokazoval opak.

Jako na houpačce

V posledních měsících se situace začala vyostřovat. Státní podnik skutečně přišel se záměrem revidovat všechny smlouvy.

»Snad jsem začal moc tvrdě,« připouští nyní Vyslyšel. Především velké firmy, které měly ze stálých smluv také stálý zisk, začaly hovořit o »znárodňování«. Vyslyšel pak podle svých slov »podlehl atmosféře« a razantní postup odvolal. Obdobně slíbil mírnější postup i Palas šéfovi lesnických odborů firmy totiž při ztrátě zakázek hrozily hromadným propouštěním.

Koncem roku však stát zase přitvrdil, vyhlásil revidování všech smluv do prosince 2005. Vrchol však přišel minulý týden. Vyslyšel prohlásil, že podle šetření antimonopolního úřadu jsou vlastně všechny původní smlouvy neplatné. Firmy musí uzavřít nové, a to nejpozději do poloviny roku.

Co bude dál?

Palas ale tento týden přebil veškeré Vyslyšelovy aktivity tím, že přislíbil podnikatelům aspoň na čas návrat do »starých časů«. Hlavní je to, že smlouvy nepozbyly platnosti.

Tento krok je ale jen dočasným zklidněním vyhrocené situace. Na koncepční řešení se čeká dál.

»Vždyť u nás máme odborníků dost. Stačí je nechat analyzovat stav, navrhnout koncepci a české lesnictví půjde zase dopředu,« konstatoval přitom před časem například děkan Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně Ladislav Slonek.

Příklady, jak dál, může Česko hledati u sousedů. Například Rakouské spolkové lesy dosahují většího zisku na výrazně menší výměře než státní Lesy v tuzemsku.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info