Státní lesy učinily krok k vyšším výnosům z dříví
12.03.2005 | Právo
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil vítěze výběrových řízení na činnosti, které budou provádět jeho smluvní partneři. Byl tak učiněn důležitý krok, aby stát zbytečně nepřicházel o nemalé částky z prodeje dříví. „Celkem se do tendrů přihlásilo 134 firem a zakázky získá čtyřicet z nich. Výběrové řízení bylo jednokolové bez možnosti odvolání. Neúspěšní uchazeči ale mohou žádat vysvětlení, proč jejich nabídka byla vyřazena,“ sdělil Právu mluvčí LČR Lubomír Šálek. Novou obchodní politiku LČR prosazuje ministr zemědělství Jaroslav Palas. Ceny, za něž státní lesy v minulosti prodávaly dříví soukromým firmám, nebyly totiž tržními. Namísto toho, aby se razantně prosadila reforma, byly LČR svázány řadou účelově založených smluvních vztahů.
Asociace: neměly uspět nižší nabídky
Rovněž Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že asi tři čtvrtiny smluv byly v minulosti podepsány bez výběrového řízení. To se teď Lesy ČR snaží napravit. Ukončené tendry se však týkaly jen dvanácti procent ploch, které LČR spravují. Budou proto následovat další výběrová řízení.
Na základě smluv, jež budou s vítězi výběrových řízení uzavřeny, by Lesy ČR měly získat proti dosavadnímu způsobu hospodaření ročně navíc nejméně 700 miliónů korun.
Snaha LČR o změnu smluvních vztahů ovšem vyvolává nevoli řady soukromých lesnických firem. Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) na vyhlášení vítězů tendrů reagovala prohlášením, že pravidla pro vyhodnocení nabídek obsahovala sporná ustanovení a že v některých případech uspěly nabídky finančně nevýhodné pro LČR.
„Například na územní jednotce Ronov nad Doubravou vybraly Lesy ČR jako vítěze firmu, která nabídla provedení prací za 9,4 miliónu korun. Tato nabídka byla z osmi podaných cenově druhá nejhorší,“ tvrdí ČAPLH.
Cena byla pouze jedním z kritérií
Naopak Lesy ČR považují průběh výběrových řízení za dostatečně transparentní. Na základě připomínek lesnických firem byl ještě před otevíráním obálek způsob hodnocení upraven, aby nerozhodovala pouze cena. Objektivnost byla zajištěna i tím, že se otevírání obálek a čtení nabídek zúčastnili pracovníci firmy Euroenergy, která není svázána s LČR ani s lesnickými firmami. Ve druhé fázi tendru opustili zástupci Euroenergy komisi a byli nahrazeni příslušným ředitelem krajského inspektorátu, který se podílel na hodnocení. V něm měla nabídnutá cena 45procentní váhu, reference také 45procentní a zbývajících deset procent bylo za certifikát ISO.
„Pro každé hodnotící kritérium byly přiděleny body, ty se potom sečetly a zvítězila nabídka, která jich měla nejvíce. V případě rovnosti bodů rozhodla o vítězi nabídnutá cena,“ upřesnil Šálek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)
- Výskyt nebezpečných trichinel u divočáků dovezených z Polska (14.05.2026)
- Objem smrkového dříví napadeného kůrovci klesá již pátým rokem, ale pozornost je třeba věnovat i dalším dřevinám (14.05.2026)
- Květnový fotokvíz: poznáte, co snímek zachycuje? (13.05.2026)

Tweet



