Stromky se chrání zalamováním
01.12.2001 | Deník Litoměřicka
Jelikož Lesní správa Litoměřice není typickým představitelem jehličnatého hospodářství, nejsou ve zdejších lesích krádeže vánočních stromků rozšířené v organizované podobě. Podle ing. Luďka Šíra z Lesní správy Litoměřice se zde nesetkali z větší organizovanou krádeží vánočních stromků.
"Samozřejmě jsme ale zaznamenali drobnější krádeže, které mají na svědomí jednotlivci. V tomto případě se ale spíše jedná o lidi z vesnice, kde je přeci jen stále tradice živých stromků," uvedl ing. Šír. Ten dodal, že jeho podřízení mají každoročně za úkol provádět v předvánočním období zesílené hlídky v místech, kde je zvýšená pravděpodobnost výskytu krádeží. "Krádež je však velice těžko prokazatelná, neboť revírník by musel zloděje chytit přímo při řezání konkrétního stromku s pilkou v ruce. Také v případě, že bude pachatel se stromkem v ruce zastaven například na lesní cestě, nebo policejní hlídkou při silniční kontrole je prakticky nepostižitelný," vysvětluje ing. Šír.
Existují však možnosti, jak se proti krádežím bránit. Lesní správa Litoměřice spolupracuje s obvodními odděleními Policie ČR v lokalitách, kde jsou krádeže nejčastější, nebo nejpředpokládanější. Lesní správa může ve spolupráci s PČR postihnout také člověka, který do lesa vjede autem, protože podle příslušné vyhlášky je vjezd do lesa zakázán. "Další a zároveň nejlevnější a nejúčinnější možností ochrany stromků před zloději je mechanické poškození stromků, kdy se olámou některé větve, čímž se stane pro zloděje stromek nezajímavým, avšak stromku to nijak neublíží. Další způsob ochrany je používaní tzv. repelentů, což jsou přípravky chránící stromky proti okusu zvěře. Je to ten populární postřik, díky kterému stromek v teple zapáchá," říká ing. Šír.
Nabízí se dokonce také úplné uzavření lesů pro veřejnost, kdy by byl na určité časové období zakázán přístup lidí do prostoru lesa podobně, jako již učinili v jednom nejmenovaném okrese ve středních Čechách. To je ale podle ing. Šíra záležitost spolupráce s Okresním úřadem, který musí příkaz k podobným opatřením na základě žádosti Lesní správy vydat. Ing. Šír na závěr uvedl, že litoměřická Lesní správa o uzavírání lesů neuvažuje.
Další články v kategorii Lesnictví
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)
- Stromy v lesích u Brna jsou suché jako na konci léta. Data odborníky překvapila (16.07.2026)

Tweet



