Světovým univerzitám se zalíbily lesy

Velké světové univerzity to táhne do lesů. Necestují tam však jejich studenti, ale peníze. Uprostřed hlubokých hvozdů totiž hledají investiční příležitosti.

Dřevo je jiné než akcieHarvard, Yale nebo Oxford, všechny tyto světoznámé školy se rozhodly svůj majetek rozmnožit investováním do dřeva.Třeba nadační fond Harvardu, který dohromady spravuje majetek téměř 26 miliard dolarů, má v zalesněných pozemcích něco mezi 10 a 12 procenty z těchto peněz, tedy asi tři miliardy (to je 75 miliard korun).Další velká univerzita, Yale, oznámila v červnu, že do dřeva a dalších podobných aktiv, jako jsou třeba reality, vloží 25 procent všech svých prostředků."Je to poměrně bezpečná investice, která není nijak závislá na pohybech akciových nebo dluhopisových trhů," říká pro agenturu Bloomberg Gari Harbin z penzijního fondu Kentucky Teachers Retirement System, který se také nechal zlákat "vůní" dřeva. "Navíc je přístupná hlavně pro velké institucionální investory, jako jsou právě nadační fondy univerzit," dodává.Investice do lesů, které vynášejí díky zhodnocování pozemků a prodeji dřeva papírenským a dřevozpracujícím společnostem, jsou odolné i proti inflaci. Navíc se zhodnocují s věkem."Čím jsou stromy starší, tím jsou dražší. V portfoliu firmy se tak chovají úplně jinak než jiná aktiva," citoval americký deník Seattle Times dalšího z investorů do lesů Barta Valleyho.Každý rok tak investoři prodávají kvůli zisku některé větší stromy a sází místo nich nové.Vždycky přitom platí pravidlo "vzrostlý strom je několikanásobně hodnotnější než malý". A že tyto vzrostlé stromy skutečně nesou, ukazují i statistická čísla. Výnosy ze "zelených investic" jsou totiž dokonce větší, než je tomu u amerických akcií.Podle agentury Bloomberg překonává index, který sleduje výkonnost investic do lesů NCREIF Timberland Property (od svého zavedení v roce 1986 rostl průměrně o 15 procent za rok) ukazatel akciového trhu Standard & Poor's, který vyrostl "jen" o 12 procent ročně.Pořídit si kousek lesa, tak aby z něj majitel měl nějaký slušný výnos, ale není nijak levné. Drobným investorům se to rozhodně nevyplatí. Dokonce i tak velká společnost, jako je JP Morgan Private Bank, banka se zaměřením na bohaté klienty, má s proniknutím na trh se dřevem problémy. "Nám se investice do lesů zamlouvají, je však strašně těžké se k nim dostat," prohlásil Jack Carffey, který se podílí na investiční strategii firmy.

Do lesa jen s TIMOProto také v poslední době vznikají fondy, ve Spojených státech jsou známé pod zkratkou TIMO (Timber investment management organizations), které se na odkup lesů přímo specializují a od bank, fondů nebo i drobnějších investorů shromažďují miliardy dolarů. Ty pak použijí na skupování lesů.Těmto fondům nahrává i další fakt. Velké dřevařské firmy, které lesy vlastní, se totiž stále častěji odhodlávají k jejich odprodejům, aby snížily náklady. V úterý tak třeba největší světová papírna International Paper prodala za 6,1 miliardy dolarů dvěma investičním fondům více než dva milióny hektarů lesa. "To by ještě před patnácti lety nebylo možné. Neexistovali tu investoři, kteří by byli schopni sehnat tak velký kapitál," říká Charley Tarver, zakladatel jednoho z kupců Resource Management Service.Potvrzuje se tak trend z posledních let. Velké společnosti se lesů zbavují a prodávají je investorům. Podle údajů agentury Bloomberg mají američtí investoři ve dřevě už 18 miliard dolarů, to je o téměř třicet procent více než na konci roku 2003.

Průměrné roční zhodnocení investic do dřeva (v %)

1996 10,421997 17,861998 5,761999 10,622000 4,362001 -5,162002 1,872003 7,482004 10,832005 18,44

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info