Tatranská kalamita dala lesníkům z ČR zakázky za stovky milionů

Kalamita, která loni v listopadu postihla slovenské Tatry, znamenala pro české lesnické firmy zakázky odhadem za stovky milionů korun. Řekl to výkonný ředitel České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek. Na zpracování kalamitního dřeva se podle něj mohlo podílet asi 20 až 30 českých firem, a to velkých společností i jednotlivých živnostníků.

Například firma CE WOOD získala ve výběrových soutěžích zakázku na zpracování více než 100.000 metrů krychlových dřeva. "V tuto chvíli jsou těžební činnosti a odvoz dříví v podstatě ukončeny, firma dokončuje úklid ploch a předává jednotlivé části slovenským lesům," uvedl jednatel CE WOOD Slovakia Richard Matějček. Vytěžením, zpracováním, a prodejem kalamitního dříví z Tater firma vytvořila tržby zhruba přes 100 milionů korun.

Lesnicko-dřevařský holding LESS z Bohdanče na Kutnohorsku pomáhal s likvidací kalamity v Tatrách prostřednictvím své žilinské dceřiné společnosti LESS & Co, s.r.o. Do současné doby firma zpracovala přes 120.000 metrů krychlových dřeva, řekl zástupce generálního ředitele Jan Václavík. Dřevo z lesů LESS kupoval a na místě zpracoval na polotovary pro potřeby svých odběratelů, čímž se mu podařilo zvýšit výtěžnost.

Firma na Slovensko převezla sedm těžkých strojů tzv. harvestorů, které patří k nejmodernější lesnické technologii. Každý z nich dokáže nahradit kolem 30 profesionálních dřevorubců a měsíčně zpracovat 5000 až 8000 metrů krychlových dřeva. Kvůli rychlému zpracování se pak dřevo nestačilo znehodnotit.

Státní podnik Lesy České republiky pomohl při likvidaci kalamity svým slovenským kolegům zapůjčením pracovníků, kteří měli zejména na starosti přejímku, evidenci a zatřídění vytěženého dříví. "Od ledna do konce června letošního roku se tak na Slovensku postupně vystřídalo 22 našich technicko- hospodářských pracovníků," řekl Pavel Hes z tiskového oddělení Lesů ČR. Těžaře s technikou Lesy ČR na Slovensko neposlaly. "Tuto činnost tam dělaly specializované firmy," řekl.

Samotné Lesy ČR technikou a těžaři ve větším rozsahu ani nedisponují. Za devět měsíců letošního roku se ze Slovenska do Česka dovezlo zhruba 550 tisíc metrů krychlových surového dříví, což je dvojnásobek proti importům za celý loňský rok. Přes vzestup dovozů ale podle Kořínka tatranská kalamita český trh se dřívím významně neovlivnila. "Vzhledem k v podstatě trvalému nedostatku dříví v celém středoevropském regionu se ani nijak neprojevily dodávky slovenského dříví jako konkurenční pro české výrobce surového dříví," dodal.

Větrná smršť postihla Vysoké Tatry v noci z 18. na 19. listopadu 2004 a způsobila škody za 8,7 miliardy slovenských korun (225 milionů eur). Po vichřici zůstal téměř 50 kilometrů dlouhý pás vyvrácených stromů, poškozených silnic, tratí, elektrického vedení i domů. Celkově bylo na Slovensku při loňské vichřici poškozeno okolo pěti milionů metrů krychlových dřeva. Většina už by měla být zpracována.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info