Těžba dřeva poničila lesy
24.10.2006 | Mladá fronta Dnes
Nemalé škody zůstaly po těžbě kalamitního dřeva v lesích v severní části Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Zdevastované lokality nyní procházejí pracovníci České inspekce životního prostředí.Jak vysvětlil Jan Staněk ze Správy CHKO Žďárské vrchy, stojí za nimi nevhodně použitý způsob těžby. Dřevaři totiž do lesů vjeli s takzvanou harvestorovou technikou. Ta strom porazí, odvětví i nařeže na jednotlivé kusy. Jenže těžké těžební stroje nadělaly v deštem rozmáčené půdě hluboké koleje.Takto zasažené je celé území mezi Českými Milovy a Čachnovem. Poškozena byla i přírodní památka Rybenské Perničky."Pro výkonné harvestory se proto rozhodli prakticky všichni majitelé a správci lesů, ovšem po zjištění, jaké škody v lesích stroje dělají, od této technologie upustili a zvolili jiný způsob," vysvětlil Staněk.Ovšem v lesích Svratecka, které patří pod Lesní správu Choceň státního podniku Lesy České republiky, harvestory zůstaly."Kalamita postihla asi čtyři tisíce hektarů a bylo nutné vytěžit na sedmdesát tisíc kubíků kalamitního dřeva. Šlo o nahodilou těžbu, tudíž zpracování bylo pracnější, navíc v krátkém čase," reagoval vedoucí Lesní správy podniku Lesy ČR v Chocni Jan Mencák.
Další články v kategorii Lesnictví
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)
- Výskyt nebezpečných trichinel u divočáků dovezených z Polska (14.05.2026)
- Objem smrkového dříví napadeného kůrovci klesá již pátým rokem, ale pozornost je třeba věnovat i dalším dřevinám (14.05.2026)

Tweet



