Těžba roste, dřeva neubývá

Z jednoho hektaru lesa v Královéhradeckém kraji se v roce 2003 odvezlo v průměru 3,5 kubíku dřeva, přírůstek činil 6,6 metru krychlového. Královéhradecký kraj - Přestože se těžba dřeva v lesích v Královéhradeckém kraji v posledních pěti letech zvýšila asi o deset procent, dřeva v lesích neubylo. Dřevní hmota totiž přirůstá daleko rychleji, než se stačí vykácet. "Mohlo by se těžit i více a lesů by neubývalo. Navíc do mýtního věku jdou velké plochy porostů vysázených po kalamitě mnišky ve 20. letech minulého století," tvrdil ředitel hradecké pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jiří Ulver.

Dřevo rychle přirůstá

Podle posledních údajů se předloni na více než 144 tisících hektarech lesů v kraji vytěžilo přes 506 tisíc metrů krychlových dřeva, což byla asi tři procenta veškeré těžby v zemi. Z jednoho hektaru se v průměru odvezlo asi 3,5 metru krychlového, ale skutečný hektarový přírůstek činil 6,6 kubíku. Lesy pokrývají zhruba 31 procent území kraje.

Hlavní podíl na těžbě má státní podnik Lesy České republiky. V Královéhradeckém kraji má asi 49 tisíc hektarů, tedy 34 procent všech zdejších lesních ploch. "Loni jsme zde vytěžili 281 tisíc kubíků dřeva. Lesní práce pro nás v kraji dělá 12 firem," řekl mluvčí státních lesů Lubomír Šálek.Druhým největším vlastníkem lesů i producentem dřeva je Krkonošský národní park (KRNAP), kterému patří asi 34 tisíc hektarů. Z nich přibližně třetina je v Libereckém kraji.

"Maximální těžby v parku mohou být podle lesních hospodářských plánů 143 500 kubíků dřeva. Skutečnost se pohybuje mezi 90 000 až 97 000 kubíky," upřesnil mluvčí KRNAP Radek Drahný s tím, že na většinu prací v lesích si KRNAP najímá firmy. Správa parku se přitom snaží, aby objem těžeb klesal."Zásahy nesmí být radikální, ale postupné, aby je návštěvník parku poznal co nejméně. Navíc se v parku nesmí provádět holoseče," řekl Drahný.

Les dává lidem práci

Lesnictví a těžba dřeva dávají podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Královéhradeckém práci 4660 lidem, což je o 239 méně než na konci roku 2001. Lidí pracujících v lesnictví však bude mnohem více, protože statistika zahrnuje jen subjekty s více než 20 zaměstnanci. Celkem v lesním hospodářství v kraji podnikalo na konci loňského roku 2220 subjektů, což bylo o 12 procent více než na konci roku 2000.

"Jde však i o malé živnostníky, kteří se pracemi v lese zabývají jen příležitostně nebo nejsou aktivní vůbec," podotkl Pavel Jelínek z hradecké pobočky ČSÚ.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info