Tůně i upravený potok zadržují v lesích u Letohradu vodu a zmírňují sucho
10.08.2022 | Lesy České republiky, s. p.
Tři tůně, které Lesy ČR vyhloubily v lesích na Orlickoústecku v Pardubickém kraji, zmírňují sucho a prospívají lesu i mokřadním organismům. Zároveň vodohospodáři upravili úsek koryta bezejmenného pravostranného přítoku Tiché Orlice. Vše za 780 tisíc korun bez DPH.
Tůně zadržují v lese u Letohradu zvaném Smrčina až 1150 metrů krychlových vody. Vyhloubily se na půdorysu původního rybníka zakresleného ve vojenských mapách z první poloviny 19. století. Průtočná Machovická tůň se rozkládá na 800 metrech čtverečních, dvě další na 140 a 170 metrech čtverečních. „Do koryta toku jsme umístili kamenný a dřevěný práh, aby voda odtékala pomaleji a zůstávala v krajině,“ doplnil Zbyněk Morkus, náměstek oblastního ředitele pro vodní hospodářství a investice ve východních Čechách.
Lesy ČR investují do obnovy vodních nádrží, revitalizace toků, tůní a mokřadů v rámci programu Vracíme vodu lesu stovky milionů korun ročně. Více čtěte zde: www.vracimevodulesu.cz.
Další články v kategorii Lesnictví
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)
- Hradec Králové posílí MHD do městských lesů, parkoviště náporu nestačí (19.03.2026)
- Aukce cenného dříví v Holešově vynesla přes 18 milionů korun, podobně jako loni (19.03.2026)
- Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu (18.03.2026)
- Malí farmáři a ochránci přírody: Příčinou poklesu biodiverzity je i dlouhodobě nesprávný výkon práva myslivosti (17.03.2026)
- Pomozme zvýšit zastoupení javoru klenu v našich lesích (12.03.2026)
- Lesy České republiky mají nový TOP management (12.03.2026)
- Protipovodňové přehrážky obnovily v Bohdašínském potoce na Náchodsku Lesy České republiky (12.03.2026)
- Andrea Kolowrat Krakowská: V naší zemi stále chybí respekt veřejnosti k soukromému vlastnictví (11.03.2026)

Tweet



