Unikátní sazenice ze školek šumavského národního parku

Letošní bilance sazenic vypěstovaných v šestnácti lesních školkách šumavského národního parku dosáhla 312 tisíc kusů. V porovnání s loňskem je to zhruba o padesát tisíc více. "Největší zastoupení v sedmi druzích dřevin má jedle bělokorá v počtu 102 tisíc a nejmenší jilm horský o tisíci kusech. Ve struktuře sazenic jsou např. smrk ztepilý, buk lesní, javor klen, borovice i tis červený," uvedl Petr Kahuda z kašperskohorské pobočky Správy národního parku Šumava.

Každá z 11 lesních správ šumavského parku má nejméně jednu lesní školku. Souhrnná rozloha lesních školek je kolem 32 hektarů. "Školky se nezabývají pouze pěstováním nových stromků, ale přispívají i k záchraně genofondu původního horského ekotypu šumavského smrku, tisu červeného v tzv. klonovaných archívech," doplnil Jan Kozel ze Správy NPŠ s tím, že v parku existují běžné a podokapové lesní školky.

"V podokapových se pěstují semenáčky jedle a buku v trvalém zastínění a využívají se v podsadbách."Za nejproduktivnější školky jsou v národním parku považovány lesní školka ve Starém Srní a Klášterec u Borových Lad, které pokrývají téměř tři čtvrtiny produkce sazenic v parku.Lesníci plánují založit v nejbližší budoucnosti semenné sady dalších významných šumavských ekotypů, kterými jsou například borovice stožecké a frauentálské.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info