V Jeseníkách odumírají stromy

Lesy na vrcholcích hor Jeseníků jsou vážně poškozeny a odumírají. Lesníci se snaží horské hřebeny znovu zalesnit, ale nikdo neví, jestli stihnou nahradit odumírající stromy včas. Na špatném stavu lesů v Jeseníkách se podepsalo zalesnění nevhodnými dřevinami, kůrovcové kalamity, imise a nepříznivé klimatické podmínky.Zatím lesáci znovu osázeli jen dvanáct procent zamýšlené plochy. Z původních porostů zbylo v nejvyšších partiích hor Hrubého Jeseníku jen pět až deset procent, v masívu Králického Sněžníku asi dvacet procent. Zbytek tvoří stromy, které sem byly vysazeny na konci 19. století.

Naši předci však použili nevhodná semena smrku z nížin, který tvrdým klimatickým podmínkám hor špatně odolává. "Nepůvodní porosty se teď začínají rozpadat, usychají a lámou se. Nevíme, jak dlouho ještě vydrží, ale může to být otázka jen několika desetiletí," říká Vlastimil Štefl z oblastního inspektorátu v Šumperku.Lesníci se proto snaží les obnovit a nahradit kvalitními dřevinami. Za devět let už vysázeli na devět set tisíc sazenic. "Zatímco ztráty v běžných lokalitách se pohybují kolem patnácti procent, u nás je to dvakrát více. Jsou i místa, kde nepřežije žádná sazenice," konstatuje Štefl. Z tří a půl tisíce hektarů se tak podařilo obnovit les jen na ploše 428 hektarů.

Proč jsou lesníci ve svém úsilí tak málo úspěšní? Svůj díl viny má rozhodně znečištění půdy imisemi z minulosti. V důsledku působení člověka dochází také ke změnám počasí, což se projevuje výkyvy teplot: extrémní sucha střídají povodně. "Větší úspěšnosti brání také nedostatek původního osiva, porosty ohrožuje kůrovec a zvěř," vypočítává Jan Řezáč, tiskový mluvčí podniku Lesy České republiky.Právě živelní pohromy a kůrovcové kalamity lesy decimují. V letošním roce je nejhorší situace u Rudy nad Moravou a na Šternbersku v okolí Dětřichova. Stromy napadené kůrovcem tady lesáci kácejí a zbavují kůry. "Zpracovali jsme už třicet tisíc kubíků kůrovcového dřeva, což je čtvrtina naší produkce," říká Jiří Hanuš ze šternberské lesní správy.

Obnova lesa v Jeseníkách už stála Lesy ČR patnáct milionů korun, další miliony jdou na výzkumné projekty. Ani vědci však nenašli účinný lék na záchranu lesa. "Také oni stále hledají správné metody a nedokážou odhadnout, jak dlouho může obnova horských lesů trvat," přiznává Štefl.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info